| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o imprimanta Hp 6950 si mi s-au terminat coliile a4 din interior asa ca am incarcat-o aproape pana la limita plasticului acela, circa 200 de coli a4, dupa ce am inchis capacul mi-a aparut un mesaj cu intretinere imprimanta in defasurare,dupa care o pocnitura scurta si ciudata apoi toate cele bune si-a terminat intretinerea, am xeroxat si o foaie fara probleme sa testez daca functoneaza, credeti ca ar trebui sa imi fac griji in legatura cu pocnitura aia?
Si inca o intrebare ce este mai recomandat pentru o imprimanta, cartuse incarcate la firma sau sa cumpar cartuse noi originale?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Probabil pocnitura a survenit cand cartusul a ajuns la capat, in locul de repaos.
Depinde si cat de puternica a fost.

Cat timp sunt incarcate corect si cu atentie, aproape orice cartus suporta 5-6 incarcari, dupa care va trebui sa cumperi unul nou.
Eu mi le incarc de 5 ori de regula, (Brother J5720DW) si la fel procedez cu cartusele din imprimanta tatalui meu (HP C5380).
HP-ul e din 2009, folosit constant, are la activ peste 20 de cartuse reincarcate fiecare de cate 5 ori.

Exista si anumite cartuse care din cauza cipului, nu se pot incarca deloc, insa asta iti spune tipul care incarca.
Preferabil sa mergi la un centru xerox mai rasarit, sau service de calculatoare recomandat de altii,
nu la unul ce face si el ce stie intr-o camaruta la parterul blocului unde locuieste.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mersi pentru raspuns, nu a fost o pocnitura puternica, ma gandesc ca este de la cartus cum ai spus tu, mai ales ca nu am mai imprimat nimic de o luna si ceva iar cartusele nu mai au aproape deloc cerneala.

1 răspuns: