| Xander112 a întrebat:

Am o instalatie ce alimenteaza toata casa cu apa si as vrea sa-i pun o protectie in caz de se sparge o teava peste noapte sau ramane fantana fara apa. Instalatia este alcatuita din doua pompe submersibile, vas de expansiune si 2 presostate mecanice simple (fara protectie in caz de nu este apa). Nu as vrea sa cumpar alte presostate, deoarece am vazut ca sunt scumpe. Eu ma gandeam sa fac cumva un temporizator care sa opreasca automat curentul dupa 30-40 sec (atunci se inchid presostatele cu toti consumatorii la maxim). Problema este ca eu am nevoie sa se reseteze temporizatorul de fiecare data dupa ce presostatele au inchis pompele, iar cand deschide, sa inceapa sa cronometreze. Ma gandeam sa fac cu o placa arduino (ma pricep foarte bine la informatica, dar nu am mai lucrat cu arduino). Este cineva dispus sa ma ajute?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teava se sparge doar daca uiti de revizia lor peiodica (sau nu le ai dimensionat corect).
Un circuit de temporizare se poate face cu doar 2 tranzistoare (sau un circuit integrat "555") + cateva piese electronice SAU pur si simplu cu un releu de timp "la actionare", industrial.
De asemenea, se poate dezvolta (doar un pic) circuitul de temporizare, pentru sesizarea lipsei de apa.

| Xander112 explică (pentru Bula):

Dupa parerea mea totul e facut corect. De 2 ani nu am avut probleme, dar sunt o fire prevazatoare si vreau ca totul sa fie perfect. Au patit vecini care aveau hidrofor sa le crape o teava si peste noapte sa se trezeasca cu apa prin casa+hidrofor ars.

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Teava se crapa daca ingheata sau daca este din plastic (si presiunea e mare).
Hidroforul se arde daca intra apa in motor si daca nu are nici o protectie.
Pentru a functiona sigur, intreaga lucrare trebuie facuta de un specialist priceput, cu experienta.

| Xander112 explică (pentru Bula):

La respectivii vecini, instalatia era facuta de un "nenea Marcel" si de aia au avut probleme. Mie personal mi-a facut-o un baiat care se ocupa de foarte mult timp cu asa ceva si e renumit. Doar ca singura chestie care ma streseaza e lispa acelei protectii in caz de se intampla ceva. Sunt sigur 80% ca nu are ce sa se intample, dar tosusi nu sunt eu implinit cu gandul happy

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Pentru "preaplin" poti pune o tava cu scurgere in canal. E ceea mai simpla solutie.
Oricum, ai nevoie de 2 robineti: unul general, la intrare in casa si unul de golire a instalatiei inainte de inghet.
Ar fi bine sa mai chemi inca un specialist, sa-ti verifice intreaga instalatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că soluția problemei tale este mult mai simplă decât crezi (și nu costă niciun ban).
Scoate pompele din priză noaptea (și atunci când pleci de acasă) și ai rezolvat problema cu „spartul tevilor".

| Xander112 explică (pentru anonim_4396):

La asta m-am gandit si eu, doar ca uneori las peste noapte masina de spalat si are nevoie de apa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xander112):

Asta, cu mașina lăsată să funcționeze peste noapte, e o greșeală.
Omul doarme noaptea și nu are cum să știe ce se întâmplă cu aparatele care funcționează.
Au pățit-o unii cu telefoanele mobile lăsate la încărcat, alții cu laptop-urile. Ai grijă! Nu te juca!

| Xander112 explică (pentru anonim_4396):

Masina de spalat e conectata la un stabilizator de tensiune care are o gramada de protectii, iar stabilizatorul are priza lui separata cu singuranta lui separata. Uneori ajung tarziu acasa si am nevoie ca a doua zi sa am haine curate. Intr-adevar e cam periculos si incerc pe cat posibil sa nu mai las peste noapte masina.