| Sebimiha a întrebat:

Am o întrebare: Am cumpărat un amplificator care se numește modul pân 8610 și nu prea merge.
Când îl dau la volum mai mare se întrerupe.
Ce pot face?
Mă puteți ajuta?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie un mesirias. Poate fi din potentiometru sau din condensatorii electrolitici de pe placa.

| Sebimiha explică (pentru Salontanul):

Care e potențiometrul?

| Salontanul a răspuns (pentru Sebimiha):

Ala din care variezi puterea sunetului (de unde il dai mai tare sau mai incet).

Bula
| Bula a răspuns:

Intra in functiune protectiile.
Cauze posibile: tensiune de alimentare prea mare, curent prea mare asorbit din sursa, impedanta difuzoarelor prea mica, boxa cu bobona unui difuzor blocat, cazut, sau ars.

| Violleta2022 a răspuns:

Il duci inapoi la magazin, poate-i defect, sa ti-l schimbe!
Nu-l desfa ca nu ami are garantie si nu ti-l mai primesc inapoi.

| Sebimiha explică (pentru Violleta2022):

Pai vreau să îl schimb dar cum procedez?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebimiha):

Iei amplificatorul in brate si factura cu care l-ai cumparat, mergand inapoi la magazin sa-l returnezi.
Acolo vei completa un formular si iti spun ei care-i procedura completa.

| Uvox a răspuns:

Cel mai probabil intra protecția în funcțiune (de temp sau curent).
Este clasa D, daca merge la volum mic, merge si la volum mare.
Are 10w cu 10% distorsiuni pe 8 ohmi la 13V pe canal.
Cred ca depășești puterea ușor.
Sper ca iesi pe 8 ohmi ca nu crede ca merge pe 4. Decat asa cum face la tine.

| Sebimiha explică (pentru Uvox):

Are 2 x 15 w

| Uvox a răspuns (pentru Sebimiha):

In fișa producători integratului este de 10 w pe 8 ohmi la 13v.
Pe 4 ohmi scoate 15w dar este nota 3 unde scrie ca are nevoie de radiator. Deci fara radiator o sa intre protecția termică si taie ieșirea.
Functioneaza corect, eu asa zic. Nu e defect.