| Icf_Alex_1995 a întrebat:

Salut, am o intrebare, cum se instaleaza windows 7 peste windows 8, intreb deoarece am vrut doar sa incerc sa il testez sa vad cum e, dar nu ma acomodez si as dori sa trec inapoi la 7.
stiu sa instalez 7, dar nu stiu cum se instaleaza peste 8 pentru ca am inteles ca e mai complicat si poate ma ajuti voi. dau funda si sper sa primesc un raspuns bun si de ajutor.

Răspuns Câştigător
| Ana_Maria_Costel_Si_1988 a răspuns:

Uita te rog de toate raspunsurile de aici deoarece nici unul nu ti-a raspuns la intrebare, numai raspunsuri pe langa.
ce se subintelege din intrebare: cum instalezi wind 7 peste windows 8
raspuns: scoti frumos hardul si il conectezi la alt calculator apoi downloadeaza programul gratuit de pe net RUFUS. acest program iti converteste hdd-ul din format MBR in NTFS sau FAT. de aceia nu poti instala wind7 unde a fost instalat wind 8. dupa ce ai terminat conversia pune-l inapoi la calc sau laptop, intra in bios si selecteaza butare de pe cd/dvd sau usb, si nu mai ai probleme sa iti instalezi wind 7. inainte sa faci chestiile astea iti recomand sa-ti salvezi documentele pe un alt stick sau hdd extern. bafta in continuare

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai sigur mod pentru a folosi mai multe sisteme de operare:
* pentru fiecare SO folosesti Hard Disk diferit, pe fiecare instaland individual si integral tot ce- si cum doresti

Intr-un PC se pot instala (conectate la placa de baza) 2-6 Hard Disk-uri, de pe fiecare fiind posibila boot-are separata.
Din BIOS setup iti alegi HDD-ul principal (bootarea implicita, primara), iar cealalte le poti selecta la nevoie la pornire, din optiunea de boot-are (de obicei F12 sau F11, in functie de BIOS), indicatia fiind afisata impreuna cu cea de intrare in BIOS SETUP.

Daca ai un singur Hard Disk si vrei sa folosesti doar un singur sistem de operare, atunci recomand intai stergerea tuturor partitiilor existente, preferabil prin formatare Low-Level, direct pe calculatorul pe care HDD-ul va fi folosit.

| lpavel a răspuns:

Deci daca vrei sa instalezi win7 sa scapi de win8, atunci instalezi 7 de pe dvd, formatezi partitia C care va sterge 8 in totalitate apoi vei instala 7 fara probleme!
Fara dvd nu poti instala 7 peste 8 ca nu iti da voie...
Daca vrei sa ai amandoua 7 si 8, Tot va trebui sa reinstalezi amandoua win dar de pe dvd - faci asa :
-prima data stergi Win 8 (când pornesti instalarea)!
-Banuiesc ca ai deja HDD-ul impartit in 2: C - D! Daca nu atunci iparte-l!
-apoi C mai imparti o data in 2, iar pe partitia noua facuta Care este neformatata, instaleaza win 7!
-dupa ce s-a instalat 7, te întorci iar la instalare, incluzi dvd-ul cu win8 si pe partitia goala din C (primary) instalezi 8 -asa vei avea 2 win pe pc!
La fiecare pornire a pc-ului vei fi intrebat cu ce Windows vrei sa pornesti pc, alegi care vrei! Bafta!
Sper ca te-am ajutat! happy

| horia2012 a răspuns:

Nu se intelege ce vrei sa faci. Sa ramai cu amandoua (dual boot). Sa reinstalezi W7? Oricum W7 peste W8 e cam complicat deoarece W8 modifica sectorul de boot de pe HDD. Cel mai bine instalezi W7, dupa care W8.

| Raus a răspuns:

El vrea win 7 nu 8 ..Cititi mai atenti. Alex poti sa cauti pe youtube cum se instaleaza windows 7 peste windows 8. E complicat cat de cat...

| Kiwibv a răspuns:

Iti recomand varianta clasica!

Fa-ti un back-up la date. Din C in D daca vrei ...sau pe un stick, hdd extern... si apuca-te de windows.

Un DvD bootabil sau daca nu Stick.
Gasesti pe site-ul de la Microsoft un program win 7 to usb/dvd... e un program cu care din 4 pasi simpli iti faci un stick bootabil cu windows ( minim 8 gb capacitate )

Pasii urmatori probabil ii stii deci nu ii mai insirui.

P.S. ITi recomand windows 8.1 ( nu 8 ). E mult mai placut, are un metro mai ok si deja e mai stabil. Daca vrei sa il pui de pe net, activarea e destul de greoaie. Trebuie sa faci activare prin KMS, care se activeaza doar pentru 6 luni iar orice update te poate da de gol si trebuie sa o iei de la capat. Odata activat trebuie sa faci un back-up la folderul SPP din sistem32, pe care o sa il folosesti sa dai un restore in caz ca se activeaza din greseala.

Recomand software original, mai ales daca e pe laptop si mai iesi pe la o terasa, etc.
Deja din cate am inteles au iesit sacalii la controale si aplica amezi destul de mari.

Windows 8.1 in Flanco e 600 RON, Win 7 la 500 RON

| ciufy96 a răspuns:

Pai inainte de a avea 2-ua windows-uri pe pc si sa functioneze trebuie facuta o partitie pentru acel windows respectiv ex daca deja ai windows 7 si vrei sa probezi windows 8:
Te duci la start >Click dreapta pe My computer>Administrare
In continuare iti va aparea o fereastra pe ecran.
In partea stanga ai un "meniu" in acel meniu trebuie sa alegi Disk Management sau Administrarea Partitiilor, dupa aceea iti va aparea detalii deslre HDD tau alegi (C) Adica local disk c, dai click dreapta el iar la urma dai Shrink Volume... adica sa mai reduci volumul de la acea partitie
Odata ce setezi tu numele si marimea dorita a partitiei trecem la faza de montare.

Pentru aceasta introduci Dvd-r cu windows 8 in unitate si dai reset la pc,
Apesi F12, F8 sau ESC pentru a intra in BIOS iar acolo trebuie sa cauti Boot Mode si il schimbi la UEFI Mode apesi ESC, F10 si pc-ul se va reseta.

Apesi F9 pentru initializarea la Dvd-r,
In continuare va aparea sa introduci licenta a windows 8, dupa iti vor aparea partitiile de la HDD ...aici trebuie sq alegi partitia creata mai devreme pentru a nu pierde nimic si pentru mai multa siguranta asa este recomandat pentru testari sa faci o apartitie aparte.
Ok asta e tot acum va aparea sa iti personalizezi windows 8.

E foarte greu asa, mai bine it instalezi VirtualBox si instalezi in el Windows 8.

VirtualBox este un simulator de sisteme operative, adica cu el poti rula mai multe sisteme de operare in acelasi timp iti recomand sa dai un search pe google si sa pui asa "Firsts steps with VirtualBox"

Sper ca ti-a fost de ajutor acest comentariu, Bafta!