| ion31 a întrebat:

Salut, am o intrebare, pe laptopul meu am avut windows 10 64 biti, dupa mi s-a stricat hdd si l-am schimbat cu altul. Cand am vrut sa bag windows 10 tot pe 64 biti nu mergea, imi apare logul Asus si se rotea un cerc dupa am bagat pe stik windows 10 pe 32 biti, merge stickul, e facut cu media creation tool. De la ce poate fi? Sa fie hdd de vina?

7 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Pe primul l-ai facut gresit
incearca din nou dar de data asta nu pune windows pe stick cu mct, si fa-l iso
iar iso pune-l pe stick cu rufus, ala face SIGUR binewinking

| ion31 explică (pentru JicaContra):

Am facut si prin rufus iso mbr si in dreapta bios(uefi) ii dau start dupa ce se incarca zice ready ii dau restart si tot asa logo de la Asus
iar acum pe stick am doua variante 32, 64 si ma pune sa aleg cand pe 64 nu merge cand dau pe 32 merge

| JicaContra a răspuns (pentru ion31):

Instaleaza ce poti sa instalezi, dupa care pune un program de gen CPU-Z si vezi daca ai sau nu proc pe 64 de biti
am impresia ca NU ai... sorry!

| ion31 explică (pentru JicaContra):

Am un laptop Asus x540lj cu i5 5200u 4gb ram gt 920m 2gb
pana nu am schimbat hdd mi-a mers, pe hdd de la laptop de 500 gb a mers asa l-am primit cu windows 10 home 64 biti dupa ce am schimbat hdd am incercat sa bag windows nu merge

| JicaContra a răspuns (pentru ion31):

Si pe 32 de biti merge?!?
daca da, atunci initial aveai pe 32 sau 64?
daca aveai 64, atunci o sa te masochesti... problema suna asa:
windows-ul vine nativ cu niste drivere de placa de baza care merg pe 32bits, dar nu merg pe versiunea 64bits

ce poti sa faci e 1. sa risti totusi sa nu mearga, dar sa treci peste pasul ala unde se impiedica, facand un iso cu media creation tool care are BOTH windows (si pe 32 si pe 64 bits) moment in care DIN CATE STIU EU (ca m-am lovit o singura data de asta) el booteaza default pe 32 nu pe 64, iar apoi te lasa sa selectezi versiunea de instalat
si chiar m-am lovit, aveam de reparat un windows pe 64 si cand am bootat stick-ul de pe care chiar il instalasem, mi-a zis ca nu il poate repara ca e pe 64 si stick-ul e pe 32 si a trebuit sa fac stick numai cu 64 ca sa pot repara

sau 2. daca nu merge 1. sa cauti in draci pe forumuri, eventual sa scrii la suport, iar daca nu gasesti nimic si laptop-ul e inca in garantie, atunci poti merge cu el la garantie, daca nu merge windows-ul care trebuie atunci la ce e bun?!?

| ion31 explică (pentru JicaContra):

Am facut iso file l-am descarcat am ales both am ales mbr si am dat ready mise incarca putin si zice error iso imagine extration failure
de ce am facut ce va gresit, si de garantie am pierdut-o

| JicaContra a răspuns (pentru ion31):

S-a downloadat gresit
incearca din nou sa iei iso
iar daca tot nu merge, atunci e posibil sa ai o problema cu, calculatorul de pe care faci treaba asta!