| Anonimity a întrebat:

Salut, am o intrebata de limbajele de programare.
Eu tot invat de zor la scoala pascal si in particular html si css, dar nu stiu cum au aparut, adica cum au fost ele facute. cum a fost creat compilatorul cand nu exista altul de care sa se foloseasca?
Cum au fost ele intelese de calculator.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai, la inceput (si aici nu ma refer chiar la punctul zero al calculatorului) totul se facea in asm. In assembly codul se scrie ca instructiuni directe catre procesor. Astfel primele compilatoare s au creat in ASM, compilatoare care la randul lor nu faceau altceva decat sa ajute la creare de alte compilatoare mai mari... si asa s a ajuns sa se creeze compilatoarele pentru limbajele de programare cunosctute astazi.

la html si css e alta poveste, ale nu sunt limbaje de programare si nu au nevoie de compilator, si oricum ele au aparut mult dupa dezvotarea industriei

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Simplu (vorba vine): s-a scris programul în cod mașină (mai exact, în Assembler).
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pascal_%28limbaj_de_programare%29