| Xerxess97 a întrebat:

Salut.Am o mare nelamurire.Curand mi-am bagat 4 gb ram in pc, aveam o placuta de 2 gb si am mai bagat una de 2gb.Problema este ca atunci cand ma uit la proprietati la my computer scrie asa :4gb (2.75 usable). Asta inseamna ca doar 2, 75 gb merg din 4? Am canal dual la rami simetric DC mode.Va rog lamuriti-ma.O placuta nu stiu de la ce firma este iar una stiu ca este de la Zepelyn amandoua frecventa 800.

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Problema ta este ca ai windows pe 32 de biti care nu vede mai mult de 3gb.

Iar pentru toti cei care spun ca nu intra in slot... omului ii intra in slot pentru ca a scris mai sus ca de la 2gb acum ii arata 2, 75... deci o vede windowsul. Daca instalezi sistemul de operare pe 64 de biti iti va vedea toti cei 4gb. Funda? Si un like aici: https://www.facebook.com/TimeZ.ro :)

9 răspunsuri:
| CristiPalidu a răspuns:

Daca ai Windows Vista sau 7:
http://www.pallab.net/......s-vista-7/

| K0sti a răspuns:

Sistemele de operare pe 32 de biti nu vad decat maxim 3GB, cele pe 64 vad cat stie placa, adica 4, 6, 8, 16 giga, depinde! Deci daca vrei sa-ti mearga iti trebuie Windows pe 64 de biti!

| Constantin112 a răspuns:

Trebuiesc sa fie amandoua de acelasi ddr daca una este ddr2 si alta ddr3 nu iti merg.

| K0sti a răspuns (pentru Constantin112):

Pai nu merg nici fizic, ca nu intra in slot! Mai aveti sfaturi din astea meseriase?

| susanumarian a răspuns:

Poate nu citeste mai mult de 3 eu nu stiu ca si eu azi am pus o placuta de 2 gb de ramy si nu mi le ea eu am 2 si voiam sa mai pun 2 mam necajit mult timp pina la urma am reusit sa scot o placuta de 1 gb de ramy si am pus pe cea de 2 si in total am 3 gb si mi-a ramas o placuta de 1 gb o cand o pun nu mai mi se aprinde pc daca o scot se aprinde. stie cineva problema?

| cristi28george a răspuns (pentru susanumarian):

Este placut de 1 gb stricata! asa am patit si eu, sa numai o pui pe nici un slot al pc-ului, ca iti strica slotu de la placa de baza! stima!

| susanumarian a răspuns (pentru cristi28george):

Ok mersi

| pkpdionut a răspuns:

Instaleaza Windows 7 pe 64 bit ca sa ii poti folosi pe toti