| MariusvT a întrebat:

Salut, am o mare problema la pc am instalat o interfata de windows phone i-am dat rr si cand a ajuns pana mi-a aparut cursoru la mouse asa a ramas am asteptat ore intregi dar degeaba nu stiu ce sa fac va rog ajutati-ma, am incercat sa instalez windows dar nu citeste cd-u cu windows nu stiu dc daca nu stiti cineva ce sa fac cum sa sterg din el tot direct? dau funde + voturi care ma ajuta
scuzatimi va rog categoria dar e cea mai citita si eu am nevoie imediat de ajutor. Ms.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Prietene ai de aface cu ultima creație Micoshet și anume Wingunoi 8.Struțo-cămila Microsoftului din motive dictatoriale și de monopol iligal și fără a va mai da dreptul la loiberă alegere mai ales pentru cei ce cumpărați computere cu Wingunoi 8 presintalat, asă cum ai luat și tu țeapă, nu veți mai putea instala absolut nimic pe acel Pc numai Wingoz 8 și asta datorită UEFI, care este mijlocul de obligare Microsoft de a folosi doar ce vor ei, crezând că prin meschinăria asta vor stârpi Linux care este superior Windows.
Ai de aface cu o tehnologie nouă și anume EFI/UEFI.
UEFI-ul este secial creat pentru Windows 8 și se poate dezactiva din EFI bios de la security
Apoi trebuie să razi complet tot ce e pe hard disc adica partițiile speciale de UEFI dar să ai grijă să nu ștergi și cele de efi, ca să primești update-uri și să mai poți folosi și uneltele de efi.
Apoi după ce a ras tot hard discul poți începe procesul de instalare, normal.
Atenție!
folosește doar soft original nu contrafăcut, asta ca să nu ai probleme la instalare.De data asta nu mai merge cu fle listis-me adică soft contrafăcut de acolo.Acesta va si respins instant de către cheițele din frimeware-ul efi.
Dacă veiz că tot nu merge nici așa înseamnă că te-ai condamnat la WIngoz 8 din neștiința că dacă ai cumpărat un computer cu mizeria Microsoft pe el gata instalată și scrie certificed for windows 8 atunci nu vei mai putea folosi nimic în afară de windows 8, numai dacă flashuiești Efi-ul, dar decât să faci aia mai bine iei o placă de bază nouă că eși mult mai iefin.Succes