| swf a întrebat:

am o placa de baza asrock g31m-gs r2.0. se poate sa controlez din bios vitesa sursei? cred ca merge la viteza maxima tot timpul si se aude tare. daca nu, ce as putea sa-i fac? mersi!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nu forteaza niciun vent. Aia ar trebuie sa fie sursa termostatata, ceea ce nu e cazul. Exista surse care au din fabricatie coolere de turatie mai mare, ceea ce este un plus pentru ca au o racire mai eficienta.

1 răspuns:
| florin1979 a răspuns:

Nu se poate controla viteza sursei. ori e veche sursa ori e slaba ori ai placa video si (sau ) procesor puternic si sursa nu face fata, se forteaza si ventul se invarte mai repede, la maxim, pentru a o raci.

| K0sti a răspuns (pentru florin1979):

Nu forteaza niciun vent. Aia ar trebuie sa fie sursa termostatata, ceea ce nu e cazul. Exista surse care au din fabricatie coolere de turatie mai mare, ceea ce este un plus pentru ca au o racire mai eficienta.