| mitica24 a întrebat:

Salut am o placa de baza p4m266-8233 si as vrea sa pun 1 gb ram ddr2 as vrea sa stiu daca este compatibila placa? Procesorul este de 2.26 intel celeron

8 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Asta e placa ta de baza:http://www.shuttle.eu/_archive/older/en/av45.htm#av45gtr
si suporta asa:
Memory
3 x 184-Pin DIMM-socket for PC1600 or PC2100 DDR SDRAM memory
supports modules sizes of 64, 128, 256, 512 and 1024MB
with 100 or 133MHz clock frequency up to a total capacity of
either 2GB unbuffered or 3GB registered DDR SDRAM.
Daca mai ai si alte intrebari sau te intereseaza tutoriale despre pc
iti stam la dispozitie pe http://www.tutorialepc.ro

| Robert a răspuns:

Da poti pune si 2gb, suporta placa.

| m5789932 a răspuns:

Compatibila cu ce? cu ramii? Dar asta nu hotarasti tu cu ce rami sa fie compatibila. Vezi ce specificatii are, sau intra pe site-ul producatorului. Ce placa de baza ai? Ai spus doar modelul! Si inca ceva... ce treaba are procesorul cu ramii...

| m5789932 a răspuns:

Nu stiu sigur ce placa ai ca nu o gasesc pe pagina producatorului.
Pe net am gasit totusi ceva. Tie iti merg rami DDR (sau li se mai spune DDR1) deci nu poti pune rami DDR2. Mai exact poti pune DDR 200 sau DDR266.
Mai verifica odata! Intra aici si uita-te pe acele imagini, in care iti arata unde este scris modelul placii.
http://www.msi.com/service/troubleshooting/identifying-msi-product.html

| linux996 a răspuns:

Poate spui producatorul placii de baza? MSI Gygabite, ASUS, AsRock?

| jorje92 a răspuns:

Modelul de ram este DDR, aceeasi placa o am si eu si poti pune si 2 gb

| mitica24 explică:

Producatorul este msi

| mitica24 explică:

Deci pot sa pun ddr2 pe placa asta sau nu e compatibil? mersi mult pentru raspuns