| Gamer2000 a întrebat:

Am o Placa Video Gainward Nvidia 9600GT 512 MB si de acum jumate de an imi face o problema si anume: In timp ce ma joc anumite jocuri cum ar fi in cazul meu Nfs Hot Pursuit, Sims 3 si Flat Out 2 imi face niste artifacte de genu varfuri de alea ascutie negre sau cate odata ecranul este negru si se vede nu mai masina.Am de mentionat ca : 1. Nu este Monitorul de vina, 2.Placa este scuturata de praf, 3.Nu stiu daca a fost facut OC pe ea, 4. in modul desktop sau navigare pe net sau etc in afara de jocuri nu apare zare de artifact merge perfect, 5.Sursa este de 550w un Segotep, 6.Placa merge pe frecventele din fabrica (in momentul de fata nu este OC, 7. Ultimele drivere sunt instalate de pe site-ul Nvidia. 8.De la pornirea pc-ului pana la afisarea in modul desktop apar 12 coloane cu mici patratele verzi pe orizontala iar placa se tureaza, cand ajunge in modul desktop merge absolut perfect. 9. In jocuri sau in vizionarea hd pe youtube grafica este la fel de buna ca una nou-nouta, doar ca apar acele artifacte in timpul rularii jocurilor. 10.Configuratia mea :
Placa Video: Gainward Nvidia 9600G512 MB
Procesor : Intel Pentium Dual CorE2160 1,8 Ghz
Memorie Ram:2 Gb
Sursa Segotep RP550 W
HDD Samsung 16 Gb
Placa de baza : Msi Ms-7236 VER 2.5 945 Neo5
Sistem de operare: Windows 8.1
Va rog din suflet! cei care ma pot ajuta cu un sfat bun sa rezolv aceasta problema!

7 răspunsuri:
| YoungCaesar a răspuns:

Salut!

In primul rand, nu inteleg de ce pui Windows 8.1 pe configuratia asta, asta ar fi o sursa de problema.
In al doilea rand, niciodata nu scuturam un component de praf, trebuie sa mergi intr-un service auto si cu compresorul da jos praful, dar ar fi mai bine sa duci tot calculatorul.
Iti recomand sa pui un Windows 7.

Sper ca te-am ajutat!

| Gamer2000 explică (pentru YoungCaesar):

Ultima placa a mea era una slaba ram dar ducea cu brio windows 8.1 si in plus mananca si mai putin ram decat 7

| YoungCaesar a răspuns:

Dar conteaza si faptul ca in ce anume era mai slaba si in ce anume mai puternica.
Nu mananca mai putin decat 7, windows 8.1 ii pentru calculatoare cu ecran tactil.

Nu toate placile sunt identice din punct de vedere al durabilitatii, fi atent cefaci cu calculatorul tau pentru ca te va costa mult.

| Gamer2000 explică (pentru YoungCaesar):

Total gresit windows 8.1 este si pentru tablete si tabletele sunt intodeauna mai slabe decat calculatoarele. Cauta pe net articole despre windows 8.1 si te vei convinge!

| YoungCaesar a răspuns:

Ala ete optimizat pentru tableta, pentru ecranul de la tableta. Sa nu pui un PC langa o tableta cu specificatii total diferite si cu windowsuri altfel optimizate.

| CatalinSGC a răspuns:

Raspunsul este simplu ori se supraincalzeste ori are inceput de sfarsit... Caz in care trebuie sa o inlocuiesti
App placa ta de baza are placa video daca da incearc-o si pe aia si vezi
Funda

| Gamer2000 explică (pentru CatalinSGC):

Mentionez ca o tine numai in 44-45 de grade. Si aia de pe placa de baza nu face asa!