| ReiVaN a întrebat:

Salut
am o placa video nvidia GEforce 7300 GS si cam de o saptamana imi apar niste linii pe monitor in genul asta
http://img851.imageshack.us/i/p1303111102.jpg/
http://img163.imageshack.us/i/p13031111022.jpg/
la mesajul de dinainte incarcarii windows nu apare http://img858.imageshack.us/i/p13031111021.jpg/
cand incerc sa instalez driverul (pentru ca nu e instalat) nu intra nici macar in windows.
se strica complet imaginea
am incercat si cu driver de pe site lor si cu cel ce il am dp CD
credeti ca s`a dus placa video?
placa are 256mb memorie iar una ca asta costa in jur de 100-150 ron bani pe care acum nu pot sa ii cheltuiesc
NEED help
nici nu stiu cum se scoate placa video din slotul de VGA

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Mda, din pacate, se pare ca placa video are probleme. Se numesc artefacte video. Poti incerca sa probezi la alt monitor, dar ma indoiesc ca problema este de la monitor. Daca placa este de o saptamana mergi la garantie cu ea (daca ai). Daca nu, poti incerca sa cureti coolerul si sa stergi partea care se conecteaza cu placa de baza (conectorul auriu) cu o guma de sters pentru a-l curata. Succes.

1 răspuns:
| Adia_7139 a răspuns:

Eventual verifica si daca acei condensatori de pe placa video sunt modificati ( umflati sau sa curga vreun lichid din ei)
daca da... s-a cam dus placa dar aceia se pot schimba, nu sunt foarte scumpi, dar trebuie sa ai pe cineva care se pricepe sa ii scoata de acolo si sa puna altii noi - sa aiba si pistol de lipit.