| fl0ryn a întrebat:

Am o poza, harta unui oras mai exact pe care vreau sa o incadrez intr-un chenar la distanta de 3 cm de margine.Am incercat cu paint, photoshop dar fara rost.Socoteala din calculator nu se potriveste cu cea trasa la imprimanta. Daca pe calculator pareau a fi egale marginile chenarului de marginea foii, in realitate imprimanta nu imi tragea simetric chenarul, sus era la 4 cm de marginea foii, iar jos la 5 cm. M-am chinuit o gramada, ofer funda celui care ma ajuta sa ies din problema asta pana maine... Am word 2007 insa nu prea stiu sa-l folosesc cu imaginea aceea astept de la voi raspunsuri! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Taeron a răspuns:

Foloseste Photoshop si fa astfel.
Masoara dimensiunea hartii, apoi creeaza un document nou cu dimensiunile hartii + 3 centimetri in plus. Folosind Copy/Paste adu harta in noul document si incadreaza-o la mijloc. Coloreaza spatiul gol de 3 cm cu negru si astfel obtii harta in chenar!

| fl0ryn explică:

Nu trebuie sa colorez niciun spatiu gol cu negru :|. Trebuie sa am un chenar de forma asta http://cumparavinde.3x.ro/images/chenar%20alb.bmp