| Sxies a întrebat:

Am o priza din ceramica și conectez 2 prelungitoare din plastic, in unul e cablul de alimentare de la tv și cablul de la decodor ( Digi ), și în celalalt prelungitor conectez un fir de router, un fir pentru un receiver ftth ( adică semnal la tv) și firul de alimentare de la laptop. Ambele prelungitoare sunt băgate in priza, daca bag in cel de-al doilea prelungitor firul pentru laptop, priza bâzâie, daca îl scot văd că încetează, și nu mai ai am priză apropriata in care sa bag doar firul pentru laptop separat. Vreo soluție? Cred ca consumul e cam mare, instalația e veche.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu, consumul nu e foarte mare. Contactele electrice în doză sunt slăbite, produc arc electric. Trebuie strânse. Treabă simplă pentru un cunoscător (electrician)

4 răspunsuri:
| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Sal, cheama un electrician pentru ca unul din firele de la priza din cauza solicitarii probabil s-a incins si s-a slabit legatura, iar la un momendat se v-a rupe si Doamne fereste de un scurt circuit la o instalatie veche.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Un contact slab in priza cheama un electrician

| Sxies explică:

Daca nu bag firul de la laptop numai bâzâie, dar când bag prelungitorul in priza(in gaura dreapta unde e problema), se aude un sfarait pentru 1 secunda ( și prelungitorul nu are cablul de la laptop băgat in el, deci nu e cine știe ce consum ). Faza e că eu bag prelungitorul in gaura din dreapta a prizei ( unde este problema), cel cu routerul, receiver-ul și laptopul, iar in gaura din stânga bag prelungitorul cu tv-ul și decodor-ul Digi, ceea ce cauzează un consum mai mare in gaura stângă cred eu, dar nu am probleme și nu am avut cu gaura stânga, doar cu cea dreaptă în care consumul nu cred ca este mare. Ambele prelungitoare sunt din plastic, dar daca rezolv problema o sa pun routerul receiver-ul și laptopul intr-un prelungitor din ceramica

| Sxies explică:

Apropo de când numai bag și laptopul in prelungitor, vad că atunci când bag prelungitorul in priza, el sfârâie pentru o secunda (doar in gaura in care e prelungitorul cu routerul și receiver-ul