| RB26DETT a întrebat:

Salut, am o problema care este destul de grava cu un laptop ce are placa video AMD on board, este un C-60 APU, bun, dintr-odata niste culori ciudate pe ecran si dintr-odata rosu, rosu peste tot, ca si cum ar fi o folie rosie pusa pe ecran, am intrat in control panel si am calibrat culorile, fara rost, am intrat in amd catalyst sau cum ii zice, am calibrat de acolo, am gasit in mai multe locuri, am dat de saturatie pe 0 si totul era rosu, bun, inchid si deschid, la shut down rosu, la pornire rosu, intru in bios, rosu. ce este? Placa video, display-ul sau cablul ce conecteaza display-ul de placa video? Tin sa precizez ca nu l-am busit, nu l-am atins, nu l-am scuturat, nu l-am sufocat etc... nu este laptopul ce-l folosesc zilnic deci nu este pus la munca grea, mai ales ca nu este capabil de munca grea... oare as putea sa-l fac acasa? Funda!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa cum ai pus intrebarea, e si raspunsul: Placa video, display-ul sau cablul ce conecteaza display-ul de placa video. Oricare poate provoca acest defect.
Trebuie verificata fiecare parte, separat.
Cea ce se poate verifica de tine, acasa, este display-ul. Conectezi la laptop un monitor extern. Daca problema persista si pe monitorul extern, atunci este defecta placa video. Daca imaginea se vede normal, atunci display-ul sau cablul de conectare este de vina.

| RB26DETT explică (pentru Bula):

Am verificat cablul, maine fac rost de un cablu VGA/HDMI si testez cu televizorul

| bogdan324 a răspuns:

Tu nu ai precizat ca folosesti un ecran extern, 100% e din cauza unui pin care nu face contact din mufa VGA, trebuie sa iei alt cablu

| RB26DETT explică (pentru bogdan324):

Ce ecran extern? Conectez la TV prin cablu VGA cand vreau sa ma uit la un film, in rest folosesc ecranul laptopului, azi si-a mai revenit, oarecum, cand l-am pornit tot se juca rosu cu negru la ecranul de incarcare unde apare logo-ul de la windows si se incarca, se zbatea tare, era o amestecatura acolo, dupa ce a pornit ok, totul ok doar ca mai sunt niste pixeli care clipesc la viteza refreshrate-ului adica la 60hz se aprind si se sting pe culoarea rosie, doar cateva zeci de puncte situate aleator...

| bogdan324 a răspuns (pentru RB26DETT):

Daca asa face si cu ecranul de la laptop, ai probleme mari cu el, am zis faza cu ecran extern fiindca ai pomenit cablul ala VGA, dar se poate sa fie si de la driverele proaste de la AMD, asa am patit si eu cand am bagat drivere noi la un radeon r9 380x si cand intram intr-un joc erau culorile inversate.Dezinstaleaza si instaleaza iar driverele de la placa video.

| CPAElites a răspuns:

Poti face o poza?

| AlexBossulThau a răspuns:

Sunt 100% sigur ca este placa video sau displayul iti recomand sa-l duci la un expert IT, succes!
Funda?