| Radu_Andrei_1996_ssfK a întrebat:

Salut, am o problema cu calculatorul, cand vreau sa il aprind începe sa bipaie unitatea si se oprește singură dupa care se pornește si începe sa bipaie iar. Am observat ca senzorul de la mouse este încă aprins. S-a mai intamplat odata si am scos monitorul din priza si am pornit calculatorul si nu a mai bipait. Acum nu mai merge sa fac asta, va rog ajutați-ma! Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut! Ne poți spune modelul unității și exact modul în care beep-uie?

Fiecare combinație de beepuri are o semnificație diferită și acestea sunt diferite în funcție de producătoriul placii de baza.

| 2P a răspuns:

Depinde cum bip-aie, bip-uri lungi, scurte, intrerupte, cel mai probabil e placa video sau memoria ram, Daca stii un pic de engleza sa citesti cele de mai jos iti vei da seama singur de la ce e. Funda

Beep Code
1 short DRAM refresh failure.
2 short Parity circuit failure.
3 short Base 64 K RAM failure.
4 short System timer failure.
5 short Process failure.
6 short Keyboard controller Gate A20 error.
7 short Virtual mode exception error.
8 short Display memory Read/Write test failure.
9 short ROM BIOS checksum failure.
10 short CMOS shutdown Read/Write error.
11 short Cache memory error.
1 long, 3 short Conventional/Extended memory failure.
1 long, 8 short Display/Retrace test failed.
two-tone siren Low CPU fan speed, voltage level issue.