| mihaitaLGP a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Tin sa precizez ca este nou, este facut recent acum circa 4 luni. Calculatorul este facut din piese alese de mine si nu cumparat gata facut.Care este problema, la inceput nu am bagat in seama, dar de un timp se intampla mult mai frecvent. Cand aprind unitatea, ea ruleaza dar pe monitor nu primesc imagine. Trebuie sa-l restartez iar dupa restart la reincarcare primesc imagine pe monitor. In prima faza am crezut ca poate sa fie vina monitorului pentru ca-l foloseam pe cel vechi, care era chiar vechi. Ieri am schimbat si monitorul iar astazi am intampinat aceeasi problema. Nu am mai intalnit acesta problema si nici pe nimeni nu cunosc care sa stie ce ar putea avea, stie cineva oare de ce uneori cand aprind calculatorul acesta se aprinde, ruleaza dar pe monitor nu arata nimic iar dupa ce este restartat la reincarcare primesc imagine pe monitor?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O resetare de bios ai dat?

| Jipa95 a răspuns:

Probleme de hardware ( placa de baza respectiv placa video ) Du-te cu pc-ul la un service sa vezi care dintre alea e buba, si ia componenta respectiva si du-te cu ea la garantie sa ti-o inlocuiasca.

| mihaitaLGP explică (pentru Jipa95):

Cred ca ai dreptate, la asta ma gandesc si eu. Dar ai ideea cum imi pot da seama exact? De exemplu l-am stins si l-am aprins acum de 10 ori la rand, nu mi-a facut problema. Nu o face tot timpul. ma pot duce acolo si sa nu se intample nimic iar cu el acasa sa patesc problema.

| Radu284 a răspuns:

De unde stii ca ruleaza, daca nu ai imagine pe monitor?

Si al meu face la fel de ceva timp, dar nu ruleaza.

| mihaitaLGP explică (pentru Radu284):

Pai il auzi ca porneste doar ca pe monistor nu arata absolut nimic, imaginea este neagra. E clar ca ruleaza, astfel nu se aprindea deloc.

| Radu284 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ca auzi ceva nu e mare lucru, auzi niste ventilatoare, eventual HDDul care se initializeaza. Nu inseamna ca ruleaza calculatorul.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema, la mine a fost de la cablul de alimentare care vine din monitor in unitate. Ti-as sugera sa-i schimbi acest cablu cu unul nou, sau poate ai vreunul in plus prin casa.

| mihaitaLGP explică (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Nu ai citit atent, am schimbat monitorul cu totul. Inainte foloseam un monitor cu tub vechi pe noua configuratie i5, ma gandeam ca asta ar putea sa fie problema. La fel patesc si in cazul noului monitor.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Si eu iti spun ca e posibil sa fie de la cablu, poti schimba tu 100 de monitoare, daca e de la cablu nu are legatura cu monitorul. Eu am avut problema asemanatoare nu garantez ca poate fi identica cu a ta, dar merita sa incerci cu un alt cablu!