| cscurtoiu a întrebat:

Bună,TPU! Am o problema cu calculatorul. Aprind unitatea dar nu... porneste monitorul.Se aprinde si monitorul,dar nu îmi apare nimic. Si tocmai ierui am adus unitatea de la reparat + monitorul nu e vechi. Si ieri a facut la fel PC-ul, dar dupa vreo ora a mers. Va rog, help me!
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| XD_Jmen_1989 a răspuns:

Am avut aceeas problema. La mine era o problema cu energia electrica. Eu am luat un prelungitor mai special la care mergea setata tensiunea, poate asta ai si tu. Sau ai putea avea cablul rupt pe interior, ori palca video e stricata.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Buni reparatori ai avut! Si cand se aprinde monitorul ce zice? Ce inseamna ca se aprinde monitorul?

| valentin75 a răspuns:

Salut! Incearca cu alt monitor, daca face la fel inseamna ca e din computerul tau, partea de video. Daca porneste ai o problema la monitor. Incearca aceste variante...sa nu cari monitorul degeaba, ori sa ti-l repare (sa nu-i faca nimic) degeaba, cand tu ai problema din unitate. Scoate placa video din slot, sterge cu o guma pinii de conectare cu slotul, nu apasa prea tare. Reconecteaza placa si vezi daca face la fel. In slot sa nu bagi nimic, in aspiri, si il cureti folosind o pensula, teoretic poti folosi si un spray special, asta au la service!

| sheamussheamus a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Nu se aprindea monitorul. Dupa ce l-am dus la reparat am aflat ca s-a ars placa video. Deci asta s-ar putea sa fie si la tine, dar mai bine du doar monitorul la un service.
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Nica_Toma_1994 a răspuns:

Poate placa video sa nu fie pusa bine desfa capacu si scoate din nou placa video si mai sufla praful de pe acolo si punio inapoi poate sa se porneasca eu de exemplu a fost asa ceva procesoru lucra dar monitoru nici un semn de veata nimic cind deconectam monitoru de la procesor, lucra cind il conectam la procesor era mort, am desfacut capacul de la procesor si am inceput un pic sa fac curatenie am scos toate componentele din el si le-am pus inapoi si surpriza o inceput sa lucreze incearca poate te ajuta.