| madalina223 a întrebat:

Salut, am o problema cu imprimanta,(Epson moderna fara cartus) cred ca s-a uscat cerneala neagra deoarece nu am folosit-o 3-4 sap dar mi se pare dubios ca aceasta s-a uscat dar celelalte care nu prea le folosesc nu, aveti idee ce pot face?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai folosit functia de curatare (a capului de scriere)?

Uite ce zice aici, ca nu e indicat sa ajunga gol rezervorul.

https://www.bestbuy.com/......e84c7bc983

Daca banuiesti ca e uscata, poti sa verifici si sa o schimbi, dupa ce cureti rezervorul.
Cam ca dansa, dar ...cu manusi :)

https://www.youtube.com/watch?v=Q3IfcbJN48k

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

De cat timp o ai?
Ai reincarcat negrul vreodata?

Nu detin una cu EcoTank (rezervor), dar nu prea are cum sa se usuce dupa doar 4 saptamani.

Insa ce stiu e ca atat in cazul cartuselor initiale din orice imprimanta cu tus, cat si in cazul celor cu tanc, acestea sunt "Demo", adica vin cu o cantitate limitata de tus, si trebuie incarcate destul de repede.

Detin imprimanta cu tus din 2008, sunt la a doua.
Au existat intervale de 2-3 luni in care nu am printat nimic, la fel cum au existat perioade in care am golit un cartus intr-o luna.
Nu am patit niciodata sa se usuce cerneala in cartus, cel mult am dat uneori o curatire capului de scriere (din setarile imprimantei), si apoi a mers perfect.

| madalina223 explică (pentru NLS):

O am de un an si 4 luni dar toate culorile merg in afara de nergu si acum 4 sap mergea i-am mai pus aseara cerneala neagra ca m-am gandit ca poate daca i pun se combina cu cea uscata(nu stiu sigur daca e uscata dar asa cred)

| madalina223 explică (pentru NLS):

Si cum folosesc functia de curățare?

| NLS a răspuns (pentru madalina223):

Https://www.youtube.com/watch?v=uX-n2WOAZNY

Clipul de mai sus e tot pentru curatarea/golirea rezervorului, la alt model.

Petru curatarea capului de citire, daca doresti sa caut eu, da-mi te rog modelul exact al imprimantei.

Altfel, intra in meniul ei,
si undeva prin Setari
o sa gasesti ceva de genul
Clean(ing) Print(ing) Head...

Asta la imprimantele normale cu cartus.

La cele cu rezervor, vezi tot in clipul de mai sus...
daca citesti toata descrierea:
foarte posibil sa se numeasca Power Cleaning si la modelul tau,
inainte sa folosesti functia trebuie sa te asiguri ca exista tus in rezervor!
(deci e indicat fie sa desfaci, fie te uiti bine prin fereastra de vizitare)

Cum activezi functia:
"Press and hold the power button and the help button at the same time until you see the Power Cleaning screen."
Urmezi instructiunile de pe ecran (nimic deosebit banuiesc.).
La final, printezi o pagina de test (Nozzle Check Report)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Exista insa si modele fara rezervor de reziduuri,
si la acestea trebuie curatat manual capul de printare,
operatie mai complicata, pentru care se recomanda un service.

https://www.youtube.com/watch?v=4aPOQRc5eek

| madalina223 explică (pentru NLS):

Modelul meu e Epson l3150

| NLS a răspuns (pentru madalina223):

Asa da.
Ai manualul?

https://files.support.epson.com/docid/cpd5/cpd55466.pdf

Incepand cu pagina 95, se prezinta procedura de reumplere.
Cel mai important e sa nu fie scazut nivelul tusului sub linia de minim,
nici cand o folosesti,
nici cand cureti capatul (procedura foloseste niste cerneala),
(si logic, nici cand printezi pagina de test).

Citeste oricum tot de acolo...
pana la pagina 118.

****
In alta ordine de idei, ai incercat sa printezi de la alta sursa? De exemplu: de pe telefon, de pe un alt sistem, laptop?
****
Fa ce scrie incepand cu pagina 106---> 113
***********

Power Cleaning NU E OK sa faci, deoarece consuma mult tus, si din ce vad pe pagina 114 (exact la mijloc, la cele 2 "Caution"),
imprimanta ta face parte dintre cele fara rezervor accesibil de reziduuri si cerneala, iar cand padurile de cerneala sunt pline, trebuie dusa in service.

Momentan, e imposibil sa fie pline, daca nu cumva ai facut tu in acest timp ceva gresit,
insa nici nu e cazul sa le umpli acum, facand Power Cleaning.

| madalina223 explică (pentru NLS):

Ms mult, si cat costa sa o duc la service?

| NLS a răspuns (pentru madalina223):

Ai folosit functia de curatare (a capului de scriere)?

Uite ce zice aici, ca nu e indicat sa ajunga gol rezervorul.

https://www.bestbuy.com/......e84c7bc983

Daca banuiesti ca e uscata, poti sa verifici si sa o schimbi, dupa ce cureti rezervorul.
Cam ca dansa, dar ...cu manusi :)

https://www.youtube.com/watch?v=Q3IfcbJN48k