| Andrei200202 a întrebat:

Am o problema cu laptopul.
Nu l-am mai folosit cam de 7 luni deoarece nu se încarca (era stricată mufa de încărcare din laptop) si acum m-am gandit sa il repar. L-am dus la un service, i-a schimbat mufa si acum se deschide insa vad ca nu vrea sa se încarce. Acumulatorul este introdus, insa bateria ramane 0% si nu vrea sa se încarce (plugged in, not charging), deci daca scot încărcătorul din laptop se inchide deoarece nu are baterie.
Sper ca ati inteles problema, care credeți ca ar fi cauza? Mentionez ca nu este încărcătorul original, am cumpărat altul deoarece cel original s-a stricat.
Se poate sa fie bateria moarta sau e o problemă de la încărcător?

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Problema este ori bateria, ori circuitul de alimentare. Eu as miza pe baterie.

| Andrei200202 explică (pentru PainTech):

Cam pe astea le suspectez si eu

| sierra1 a răspuns:

"Se poate sa fie bateria moarta" - răspuns corect

| Fxsol a răspuns:

Am pățit și eu, e de la drivere bateria nu are nimic. Du-te și șterge și instalează driverele pentru baterie (uitate pe yt cum să faci, nu este complicat )

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca s-a descarcat complet bateria.
Poti incerca regenerarea bateriei in felul urmator:
Cu laptop-ul oprit, il pui la incarcat.
Urmaresti Led-ul de incarcare!
Cand Led-ul de incarcare arata ca bateria s-a incarcat complet (doar atunci! ), pornesti laptop-ul.
Aceasta incarcare poate dura chier si 1-2 zile, timp in care opresti incarcarea la intervale de 4-5 ore, cu pauze de aproximativ un sfert-un jumat de ora.

Daca in 3 zile nu-si revine bateria (nu se incarca complet), atunci probabil "a murit" complet.

| Andrei200202 explică (pentru Fxsol):

In seara asta am schimbat windowsul si la fel

| Digikey a răspuns:

Un acumulator descarcat complet si nefolosit cateva luni este irecuperabil.
La un Dell s-a dus alimentatorul si mi-au inlocuit in garantie alimentatorul si bateria, si a stat descarcata doar 20 de zile.