| Senyorul a întrebat:

Am o problema cu bateria leptopului meu.
Am un laptop Toshiba l500d-16k de aproximativ o luna bateria nu se mai incarca. Scrie plugged in, not charging. Merge cu doar cu mufa. Cum o scot se inchide. Cand il deschid si bag mufa are un beculet cu bateria si arata acolo rosu si apoi dispare rapid. Ce e de facut? Sa schimb bateria?
Trebe instalat un driver pentru bateria? Urgent! Funda

22 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Trebuie schimbata. Bateria are o garantie de 6 luni pana la 1 an. In functie de modul de utilizare, e posibil sa necesite inlocuitea dupa primul an de utilizare sau chiar mai tarziu. Verifica si cu un alt incarcator. Mergi la un service autorizat!
http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| Senyorul explică (pentru laptopnews):

Am leptopul de 2 ani jumate

| laptopnews a răspuns (pentru Senyorul):

Inseamna ca acolo e problema. Probabil este cazul sa o inlocuiesti.

| viavo a răspuns:

Incarcatorul tau are cablu tri-filar minus sau gnd pozitiv si semnal
este intrerupt firul de semnal,
fara acela nu se incarca bateria, pentru ca biosul nu recunoaste incarcatorul refuza sa o incarce.

| relian a răspuns:

Dar este curios ca o baterie sa te tina doar o luna. Ceva este in neregula.Deci fii atent.Scoate bateria de la laptop si apoi baga mufa si baga in priza si deschide laptopul si vezi daca merge. Daca merge atunci ori bateria e naspa ori ai ceva probleme la incarcare si aia e pe placa de baza. Daca nu se aprinde deloc laptopul atunci ai probleme cu incarcatorul sau cu mufa aia din laptop.Laptopul poate merge fara nici o problema si fara baterie.Nu se intimpla absolut nimic rau.Verifica mai inti si dupa stii ce ai de facut.

| Senyorul explică (pentru relian):

Faza e ca cand inchid lp si bag mufa beculetul de la baterie se aprinde pentru un timp si se inchide. prima data nu am mai mers de la un timp. era 80 la suta si nu se mai incarca si nici nu mergea cu mufa. dar cu timpul se descarca singura dar in foarte multe zile

| Senyorul explică (pentru relian):

Nu am un surub ceva de genu la laptop
ma gandesc sa iau unul dintr-un colt si sa il pun acolo ca poate e mai importan acolo...

| Senyorul explică (pentru relian):

Am scapat cartela de la mobil in el si a trebuit sa disfac doar putin tastatura sa cada si apoi cred ca l-am pierdut

| relian a răspuns (pentru Senyorul):

Man tu ai facut ce ti-am spus? Ai pus laptopul fara baterie si sai dai drumul doar cu incarcatorul sa vezi daca merge? Asta am spus sa incerci. Orice laptop trebuie sa mearga si cu bateria scoasa,deci fara baterie deloc la el, dar cu incarcatorul bagat, normal sai dea curent. Daca merge asa atunci e de vina bateria. Daca nu merge nici fara baterie atunci ai probleme ori la incarcator, ori la mufa aia din laptop, ori la cablurile de la incarcator.Asta ti-am zis sa faci nu suruburi.Suruburile nu au nici o treaba cu chestia asta. Poti sa scoti toate suruburile si calc trebuie sa mearga oricum.Fa ce ti-am spus, verifica si dupa spune ce si cum se intimpla.

| Senyorul explică (pentru relian):

Da merge

| Senyorul explică (pentru Senyorul):

Fara baterie

| relian a răspuns (pentru Senyorul):

OK atunci bateria s-a dus, asta e probabil ai tinut tot timpul incarcatorul conectat cu laptopul si si fi dus.Plus ca in Romania numai stifturi de produse sint, asa ca nu e de mirare nimic.

| Senyorul explică (pentru relian):

Da tineam mereu incarcatorul la laptop si plus ca se cam incingea ca il tineam pe pat

| relian a răspuns (pentru Senyorul):

Se incinge pentru ca tu tinind laptopul pe pat ii obturezi fantele alea pe unde grage aer si racirea se face f greu.Laptopurile trebuiesc tinute cumva pe o suprafa dura, chiar de le tii in brate sa pui sub ele un plastic dur sau ceva o bucata de placaj micuta pe care el sa stea.Vezi ca exact pe fund laptopul are acolo ceva gauri, fante.ei pe acolo trage el aer.Si tu daca ail pui pe o suprafata moale aia e tot ai blocat circulatia aerului. Iara incarcatorul se tine pina ce bateria se ioncarca de tot apoi deconectezi si folosesti laptopul doar cu baterie.Cind te anunta ca gata mai nitel pui iar incarcatorul si tot asa.Mam lamurit ce lucruri sint in romania.Se pare ca producatorii fac produse pentru fioecare tara in parte dar diferit, de calitati diferite. Unde sint eu nu am intil; nit probleme ce vad pe aici pe la romani.Dar asta e nu avem ce face.

| GrepolisKing a răspuns:

Ori este din cauza bateriei or din cauza mufei
Cel mai bine intreaba un specialist

| matesanosa a răspuns:

Poate fii si de la incarcator nu numai de la baterie mergi la un magazin de specialitate cu laptopul si incearca-l acolo! si poti folosi mult si bine laptopul fara baterie nu are ce sa se strice!

| Unlucky a răspuns:

S-a stricat bateria. trebuie sa o schimbi. si la mine s-a intamplat la fel

| Senyorul explică (pentru Unlucky):

Cam cat ar costa una originala?

| Unlucky a răspuns (pentru Senyorul):

Nu stiu, conteaza de laptop, eu am un HP nu stiu de care si am auzit ca in jur de vreo 300 ron, al meu s-a stricat de vreo 3 luni, inca nu am schimbat bateria

| Senyorul explică (pentru Unlucky):

Am cautat tot la fel costa ink 338 ron... dar e vreo problema daca nu o schimb prea curand?

| Senyorul explică (pentru Unlucky):

Daca o scot din laptop. si il folosesc fara baterie se poate strica?

| Unlucky a răspuns (pentru Senyorul):

Nu, poti sa faci si astahappy