| FlAiser a întrebat:

Salut.Am o problema cu o eroare BlueScreen 0x00000116 asa am vazut ca ii zice.Am cautat pe net si imi zicea cv de ATI. Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac ca habar nu am

Răspuns Câştigător
| IT4Ever a răspuns:

Da ar trebui sa mearga sa instalezi desigur

47 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Problema este de la placa video ATI. iti recomand sa actualizezi driver-ul si daca nu incearca sa o scoti din calculator si sa o cureti de praf (posibil ca se supraincalzeste si de asta)

| IT4Ever a răspuns:

Incearca sa faci update la driverul video sa il ai la zi

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

As face daca as sti ma poti ajuta?

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Desigur happy zi-mi te rog exact ce placa video ai numele complet

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Intel core i3 CPU

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Intel core

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Intel core i3 cpu

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Maestre ala e procresorul happy

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

laughing iti scriu tot ce e acolo

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

RAM=3.0 GB
32-bit operating system

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Uite cum sa faci descarca pc wizard 2012 si acolo o sa iti arate configuratia completa. Ia-l de aici
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/PC-Wizard-Release.shtml

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Sunt pe safe-mode merge si dp ala?

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Mi-a aparut un notepad si dupa aia o eroare

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Ce model e calculatorul?

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Dell

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Dell cred ca stiu care e problema ..prea multi virusi!

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Incearca sa intri in bios si sa cauti AHCI Mode si sa il setezi pe Compatible daca ai asa ceva happy

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Unde mai exact e bios?

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Ai advance bios features acolo?

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

STEP 1
Reboot the Dell PC, and press and hold down the "F2" key immediately after the computer starts the boot process. The motherboard BIOS setup pages display on the screen.

STEP 2
Note the menu on the page that provides instructions on how to navigate the BIOS setup pages. Press the arrow keys to navigate the cursor to the "SATA Management" option, usually located in the "Advanced Chipset" or "Advanced" setup page. Press the "Enter" key.

STEP 3
Move the cursor to each option configured as "AHCI" using the arrow keys and press the "Enter" key, then arrow down to the "SATA/PATA" option and press the "Enter" key. Alternatively, use the "+" and "-" keys or the "Page Up" and "Page Down" keys if specified by the BIOS navigation menu for setting selection.

STEP 4
Press the "F10" key to save and exit the BIOS setup pages. Press the "Enter" key to confirm the selection.

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Nu
acolo in control panel>system.advaced nu?

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Nu nu uite incearca cu pasii aia care ti i-am dat mai sus vezi daca gasesti AHCI ala happy Banuiesc ca ai Windows 7 si e laptop nu?

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Da
am tot apasat f2 dar nimic

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Da nu iti scrie tasta de a intra in bios? e f2 sau alta tasta.

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Am placa video ATI readon mobility hd 5740 ce drver trebuie sa decarc?

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Si ce fac cu asta?

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Ce model e laptopul? denumirea completa te rog

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Dell inspirion atat scrie pe cutie

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

De care inspiron uita-te pe el ar trebui sa scrie ce model de inspiron e.

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Dell inspirion n5110

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Nu merge dar merci oricum

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Nu merge? hm ciudat teoretic ar trebui sa mearga..na imi pare rau ca nu am rezolvat pana la urma.

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Mama ce idiot sunt imi cer scuze dar problema era la mine ca am scris datele gresit era Dell 5010 laughing scuze

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Era Dell inspirion 5010

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Ok pai zi asa normal ca nu a mers laughing

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Dar si ei scriu mare pe laptop Dell inspirion si pe baterie micut Dell inspirion 5010

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Http://www.dell.com/......n-15-m5010
Aici e driverul video pentru Windows 7 64biti :)

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Dp ce site ai luat driverul ala sa mi-l descarc?>

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

De pe site-ul oficial Dell

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Nu gasesc driverul de la placa video

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Nu gasesc driverul imi da cv sa scriu acolo ce trebuie sa scriu laughing?

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Ti-l urc eu acum pe un site e driverul de 64 de biti sper sa mearga pe sistemul tau.

| FlAiser explică (pentru IT4Ever):

Mersi merge acum ..ms mult

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Cu placere happy

| IT4Ever a răspuns (pentru FlAiser):

Da ar trebui sa mearga sa instalezi desigur