| diavolusi99 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. Am un calculator cu System : Microsoft Windows XP Professional Version 2002 Service Pack 3.A, 1.67 GHz si 1, 25 GB of RAM. Vreau sa imi gasiti un driver in care sa imi mearga jocurile 3D. Ex: Metin2, Dead Space, Assassins Creed si alte jocuri. Acuma nu imi merge nici macar Neighbours From Hell. Eu nu gasesc driverul conpatibil pentru pc-ul meu. Va rog ajutati-ma. Dati-mi un link. FUNDA!

17 răspunsuri:
| xJuliusx a răspuns:

Cauta pe net si instaleaza "DriverRobot"
Acest programel scaneaza PC-ul, vede ce drivere lipsesc sau sunt invechite, apoi cauta pe internet downloadeazacele mai noi si compatibile drivere. Nu cred ca o sa-ti mearga toate jocurile de care zici. Pentru ele iti trebuie placa video si RAM mai bun. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de driverul la palca video.
Daca nu stim ce placa video ai nu avem cum sa te ajutam.

De la Assassins Creed si Dead space ia-ti gandul din start, ai un procesor prea slab pentru ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Driverele au o influenta maricica in sporirea performantelor in jocuri dar in situatia ta un driver nou ( ultimul aparut de xexemplu pentru placa video ) nu ar ajuta prea mult! de ce? componentele tale din pc sunt slabe ( nu ai specificat placa video ). Procesorul este slab, memoria RAM este si ea insuficienta etc. Ca sa joci jocurile specificate mai sus adica AC 1, Dead Space, Metin2 nu ai nevoie de mai mult ( personal am jucat AC1 pe un sistem putin mai bun ca al tau si l-am dus la detalii medii intr-o rezolutie medie la niste frame-uri decente). In viitor presupun ca vei vrea sa joci si jocuri mai noi, nu vei putea din cauza procesorului in principal. Daca e cazul de upgrade atunci e bine, dar tinand cont ce frecventa are procesorul tind sa cred ca nu prea e cazul, probabil vei avea nevoie si de o noua placa de baza.

| xBro a răspuns:

Salut, fa un update la placa video

Update placa video :

Click dreapta / screen resolution / advanced settings / adapter / properties / driver / update driver / search automatically for updated driver software / close. [ la sfarsit cand s-a facut update-ul si a reusit trebuie sa-ti apara un scris ceva gen The best software for your device is already installed ]

si incearca sa-ti faci toate updateurile :
start / all programs / windows update

Si zi-mi ce placa video, de baza ai sa-ti pot da driverele, waiting

| diavolusi99 explică (pentru xBro):

Am gasit alta metoda. Am dat Start/Run/dxdiag/display.
Acolo scrie Main Driver : vga.dll, Version 5.01. 2600.000 (Romanian) WHQL Logo'd n/a, Mini VDD " vga.sys, VDD : n/a, DDI Version : unknown

| xBro a răspuns (pentru diavolusi99):

Deci daca vrei sa-mi zici placa de baza, video foloseste urmatorul program CPU-Z = http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Imi zici placa video, de baza si iti dau driverele, astept :-w

| diavolusi99 explică (pentru xBro):

Am instalat CPU-Z dar nu inteleg unde trebuie sa caut. La CPU,Caches, Mainboard, Memory, SPD, Graphics sau la About. Ca nu inteleg.

| xBro a răspuns (pentru diavolusi99):

Uita-te si tu pe youtube ca n-am mai folosit cpu-z de o luna si ceva si numai stiu cum se foloseste adica unde sa dai sa poti vedea placa video, de baza sursa, procesorul etc...

| diavolusi99 explică (pentru xBro):

Pai placa de baza este K7VT4A+ 1.0x (modelul) si placa video nu-mi apare nici un nume.

| xBro a răspuns (pentru diavolusi99):

Intra in start / dxdiag / display si zi-mi ce scrie acolo...

| xBro a răspuns (pentru diavolusi99):

Si zii toata placa de baza de exepmplu - "placa de baza Asus p8h61-m lx3 plus r2.0" intelegi? si placa video la fel sa-mi zici nu doar modelul si decare este cum se numeste placa etc...

| xBro a răspuns (pentru diavolusi99):

Atunci uita-te cu cpu-z