| AlinGolf4 a întrebat:

Salut,am o problema cu PC-ul. Apas pe butonul start de la unitate, se aprinde iar peste 10 secunde se stinge singur,ca si cum as ramane fara curent, apoi se aprinde singur, din nou peste 10 sec se stinge. Are cineva idee care ar fi cauza?!?

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ti s-a defectat sursa. Poate fi din nenumarate motive : l-ai scos mai mereu din priza in timp ce mergea, ai solicitat-o prea mult, restart-uri multe a pc-ului in timp ce lucra, etc. Cauza sigura nu ti-o pot spune, du-te cu el la un service.

| ZendyTeam a răspuns:

Poate fi mai multe cauze cum ar fi:

1.) Procesorul - Mai exact pasta termo conductoare trebuie schimbata;
2.) Nu cred ca e de la sursa ca daca e nu mai pornea deloc;
3.) Nu face contact perfect o piesa, RAM, Placa video dedicata, sursa de curent ce intra pe placa de baza si asa mai departe;
4.) Poate fi software, adica virusat - Daca e virusat recomand sa mai citesti cate un articol de genul acesta - http://www.zendy.ro/program-anti-malware-spyhunter-4/;
5.) Lista poate continua, cum ar fi nu sunt stranse suruburile pe placa de baza, am patit-o;
6.) Ai ventilatie proasta, nu raceste bine procesorul se supra-incalzeste si da, logic ca se va opri calculatorul, este o masura de precautie, pentru a nu se arde procesorul si alte componente - Deci mai baga un ventilator, sau pune unul mai puternic, nu ai avea probleme - Recomand - http://bit.ly/1d6NTGo

Stima Zendy.