| AlinGolf4 a întrebat:

Salut,am o problema cu PC-ul. Apas pe butonul start de la unitate, se aprinde iar peste 10 secunde se stinge singur,ca si cum as ramane fara curent, apoi se aprinde singur, din nou peste 10 sec se stinge. Are cineva idee care ar fi cauza?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

In 10 sec. nu se incarca nici macar sistemul ca sa se incalzesca ceva. Du-te la service sa-ti verifice
sursa si cablurile. Acasa oricum nu poti face nimic. Te mai poti uita la butonul de start sa nu se blocheze cand apesi pe el si sa ramana apasat.

| gelu1970 a răspuns:

Daca sursa e buna cred ca se incalzeste. cand startezi procesadorul se incalzeste si nu se raceste suficient. deschide pc si incearca sa il sufli cu un compresor. nu cu presiune mare dar sa scoti praful si scama din cooler, din sursa si din tot calculatorul. incearca sa startezi si vezi daca e vreo ameliorare. daca persista atunci incearca sa misti usor coolerul. daca observi ca nu e bine fixat si se misca ar trebui demontat, schimbata pasta termica cu aceasta ocazie, si fixat bine pe procesador in caz ca nu are nimic rupt din sistemul de fixare. pentru inceput curata bine prin interior si vezi cum merge.

| PopAdrian a răspuns:

Sursa-i dusa. Daca poti, incearca cu alta si daca merge, inseamna ca aia-i de bai. Spor!

| alexalex27 a răspuns:

Nu iti mai functioneaza sursa de racire 55% sigur
ti s-a ars memoria ram 45 % sigur

| Robert_Ilin_1998 a răspuns:

Se stinge sau doar isi da restart?