| XSmokerxx a întrebat:

Am o problema cu PC-ul.De cate ori joc un joc mai mare de 7-8 GB se infierbanta taresi se inchide iar sistemul de ventilatie nu lucreaza mai repede iar cand il deschid porneste dintr-o data si calculatorul se raceste.Cum pot remedia problema? Funda pentru cel mai folositor raspuns!

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Jocurile de 7-8 GB de obicei au si cerinte pe masura, adica destul de ridicate.La jocurile mai pretentioase de obicei se incinge procesorul si placa video, mai ales daca nu sunt destul de bune pentru ca pot fi suprasolicitate.
Se inchide singur PC-ul cand se incinge? Inseamna ca se incinge procesorul. Daca procesoarele se incing rau si exista riscul de a se arde exista o protectie care opreste PC-ul pentru a preveni arderea procesorului.De obicei, daca procesorul este prea incins sau coolerul nu mai functioneaza bine, face un zgomot mai puternic decat este normal.
Poti sa:

Asigurate ca cooler-ul este prins bine de placa de baza.Adica,asigurate ca procesorul este racit destul de bine.Ai putea sa cauti in BIOS Hardware motitor sau parca era ceva de genul asta care spunea temperatura procesorului. Poti sa intri acolo dupa ce ai tinut PC-ul aprins destul de mult timp.

Curata PC-ul de praf.

De cat timp ai PC-ul? Incearca sa schimbi pasta termoconductoare de pe procesor.z

Trebuia sa spui si ce componente ai in PC.

Incearca sa nu joci jocuri care au cerinte mult mai mari decat ce ai tu in PC.

3 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

Curata radiatoru de pe procesor si de placa video. Cand joci jocuri mari finnd suprasolicitat se supraincalzeste si se opreste dar nu inteleg de ce incetineste sistemul de ventilatie? Verifica ca ventilatoarele sa functioneze corect? daca e nevoie monteaza inca un ventilator.

| PaulCCraciun a răspuns:

Sa inteleg ca e desktop, nu laptop. Nu prea am intalnit problema asta la desktopuri. Poti in primul rand sa cureti unitatea de praf, cat de bine poti tu, daca nu, du-te la un service. Daca nici dupa curatare nu dispare problema, inseamna ca vreun ventilator(cel de pe procesor si cel de pe placa video - daca exista) nu merge la capacitate maxima, asta se poate modifica si din bios si folosind anumite programe. Daca e laptop, tot asa, trebuie sa il duci sa ti-l curete de praf si poti cumpara un suport cu ventilator. Se poate imbunatati sistemul de ventilatie dar e mai greu si e o treaba care trebuie facuta de un profesionist.

| stanly7 a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Foarte bun raspunsul lui Paul1991.