| Marian_Mihai_2000 a întrebat:

Salut, am o problema cu pc-ul meu, l-am facut pe piese noi, in afara de placa video(care o avem pusa pe pc-ul cel vechi), si hdd. Am un procesor Amd FX8350 black edition, 8 gb ram ddr3 corsair vengeance, placa de baza este un AsRock Fatal1ty performance 970 si placa video GTX 660 OC 2gb si sursa este de 650W. Problema este ca atunci cand ma joc GTA V(am vreo 60-75 fps cu totul dat pe ultra big grin ), ma joc cateva minute si dupa se blocheaza tot jocul in afara de sunet care inca merge, se blocheaza doar imaginea dar controlul din tastatura nu merge(adica sa trag sau sa mai merg cu masina, doar se aude sunetul) si nu imi face asta doar la GTA V, face asa si la H1Z1, Call of Duty GHOST, cam la toate jocurile mai noi, daca ma joc Cs 1.6 nu am probleme sau GTA SA, in general jocuri vechi. Cateodata se blocheaza fara motiv windowsul(am windows 10).

4 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Placa video slaba sau driver video invechit. Windows-ul se blocheaza probabil pentru ca nu este o versiune buna, asta daca ai windows "pe sub mana" de pe net.

| EneCristian a răspuns:

Sunt mult prea multe lucruri care sa mearga prost deci foarte greu sa ne dam seama din atat hmm ai verificat daca piesele sunt compatibile? daca placa video e buna? incearca un reinstall la windows 10 daca continua recomand un serviciu de depanari(probleme cu bios sau cu temperatura) nu poti fi sigur.

| Marian_Mihai_2000 explică (pentru EneCristian):

Sa stii ca s-ar putea sa fie si de la temperatura ridicata pentru ca acum e vara si afara sunt peste 30+C si este mai cald si la mine in casa iar daca pun mana pe carcasa PC-ului arde toata in ultimul hal, este incinsa rau! Iar de BIOS, nu stiu ce sa zic, placa de baza este noua si ma gandesc ca ar trebui un UPDATe la BIOS.

| EneCristian a răspuns (pentru Marian_Mihai_2000):

Ca sa verifici https://www.youtube.com/watch?v=NQT4-0iqikI si vezi exact ce si cum si sa verific si ce temperatura ar trebui sa ai dai un check pe site-ul producatorilor verifica racirea cand pornesti pc-ul( deschizi carcasa si vezi daca totul functioneaza racirea de la procesor placa video etc) daca nu nu te mai chinui si du-l la un service bun vor instala ei o racire buna la un pret oke.