| costash30 a întrebat:

Am o problema cu placa mea video. Se pare ca PC-ul meu nu imi mai recunoaste placa video nVidia 9800GT. Pana acum cateva zile mergea perfect, pana cand, la un moment dat cand eram in joc (League of legends) mi s-a blocat si mi-au aparut niste linii verticale rosii pe ecran. Totul a revenit la normal dupa un restart. A 2 a zi la fel, in mijlocul jocului se blocheaza si apar aceleasi linii dar isi revine dupa restart... Astazi a facut la fel numai ca azi liniile rosii au ramas si dupa restart, iar calculatorul nu mai recunoaste placa video deloc... Aveti mai jos 3 poze:

1. http://imageshack.us/photo/my-images/838/y9zy.png/

2. http://imageshack.us/photo/my-images/825/wrup.png/

3. http://imageshack.us/photo/my-images/600/08q6.png/

Pc arata cam asa:

Placa de baza AsRocK FM2A55M-DGS Socket FM2

Procesor AMD Athlon II X2 340 3. 20GHz Socket FM2

Placa video nVIDIA gForce 9800gt 512mb 128bit

Carcasa RPC MN480A, Mini Tower ATX

Memorie Corsair XMS3 4GB DDR3 1600MHz CL9

Sursa 650W ATX PSU

HDD 250 Gb

Iar cand ii dau la Nvidia control panel apare aceasta eroare "You are not currently using a display attached to an Nvidia GPU" ceea ce vrea sa zica este ca nu am monitorul conectat la placa video( care este conectat si calculatorul porneste).

Multumesc pentru timpul acordat!

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai incercat sa stergi vechiul driver, complet si sa reinstalezi tot?

| costash30 explică (pentru sltlp):

Am facut asta de 2 ori si nici o imbunatatire.

| sltlp a răspuns (pentru costash30):

Daca treaba cu dezinstalat nu da rezutlate, ti-as sugera sa reinstalezi windows-ul, chiar daca dureaza mult.

| costash30 explică (pentru sltlp):

Nu cred ca are treaba windows-ul. Treaba e ca am fost cu placa la un prieten si si la el apareau dungile verticale rosii pe ecran.

| sltlp a răspuns (pentru costash30):

Atunci e terminata placa video. De reparat, nu prea ai sanse.

| taken a răspuns:

Vad ca ai nVIDIA geforce experience.
La drivers, da-i check for updates sau reinstal drivers.
Din a treia poza inteleg ca nu este instalat driver-ul.

| costash30 explică (pentru taken):

Cu driverul de pe siterul nVidia nu am rezolvat nimic, tot nu recunoaste.

| taken a răspuns (pentru costash30):

Scoate placa video si pune-o din nou.

| costash30 explică (pentru taken):

Nu are nici un rezultat. Am facut asta de mai multe ori.

| GmFb_Alex_1999 a răspuns:

Placa video este arsa daca pc nu o mai recunoaste si daca zici ca-ti facea lini rosii pe ecarn astea sunt semnele unei placi cand este pe duca