| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Tocmai ce mi-am cumparat un calculator nou facut pe piese. L-am montat, am instalat windowsul, apoi am observat ca la intervale neregulate de timp se restarteaza.
Pc arata cam asa:
Placa de baza AsRocK FM2A55M-DGS Socket FM2
Procesor AMD Athlon II X2 340 3. 20GHz Socket FM2
Placa video nVIDIA gForce 9400gt 512mb 128bit
Carcasa RPC MN480A, Mini Tower ATX, sursa 480W
Memorie Corsair XMS3 4GB DDR3 1600MHz CL9
Si un HDD 320gb

Am debifat sistemul de restartare automata tot se restarteaza.
Sper sa nu umblu acum cu el pe la garantii.

7 răspunsuri:
| shotys a răspuns:

Schimba sursa, nu are puterea necesara sau are un condensator pe esire bulit

| costash30 a răspuns (pentru shotys):

Sursa a venit odata cu carcasa...au fost amandoua la pachet.

| shotys a răspuns:

Ia de la un prieten o sursa mai puternica si probeaza. daca ai rezolvat problema spune-ne si noua cauza

| costash30 a răspuns (pentru shotys):

Am testat cu o sursa mai mica, de 450, si nici macar nu avea puterea sa il porneasca. A mea reuseste sa il porneasca dar cum il fortez se restarteaza. Am impresia ca sursa e prea mica dar inca nu stiu sigur daca asta e problema. O sa incerc cu una de 550w si revin cu un reply.

| alinush21 a răspuns:

Sursa e prea slaba sau nu ai aplicat corect radiatorul pe procesor happy verifica dac sta bine fixat radiatorul pe procesor si daca ai pus indeajuns pasta termoconductoarehappy

| costash30 a răspuns (pentru alinush21):

Radiatorul este fixat bine...De dimineata i-am cumparat pasta cu toate ca nu era dusa nici cea veche. Dupa ce o aplic revin cu un raspuns daca se mai restarteaza.

| costash30 a răspuns (pentru alinush21):

Si cu pasta schimbata si tot aceeasi problema.