| El_Cosmin_2000 a întrebat:

Salut, am o problemă cu un laptop Toshiba. De fiecare dată când conectez încărcătorul, becul de la iconița cu bateria începe să clipească. Și nu pornește nici dacă îi conectez încărcătorul fără ca bateria să fie conectată, ce ar putea avea? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cum ai oprit laptop-ul.
Daca ai inchis doar capacul si a intrat in regim "standby" (asteptare), atunci dupa lunga nefolosire va intra in regim de hibernare.
In regimul "standby" este suficient sa apesi o tasta sau sa misti mouse-ul si laptop-ul revine functional.
In regim de "hibernare", continutul memoriei de lucru se salveaza pe disc, dupa care laptop-ul se opreste electric. La pornire NU se mai incarca intreaga procedura de Windows, ci se incarca fostul continut al memoriei (care a fost salvat pe disc). Acest regim de hibernare este semnalizat prin lumina intermitenta a unui Led de semnalizare, aflat ori langa butonul de pornire, ori in coloana frontala de Led-uri (in functie de producator si produs).

Pentru a reveni din regimul de hibernare, este suficient sa apesi butonul de pornire a laptop-ului. happy

| Bizon95 a răspuns:

In primul caz bateria e dusa si clipeste ca nu poate sa incarce

lucru pe care CRED CA POTI SA IL VEZI SINGUR ca nu merge pe baterie, in plus cand intrii in windows si te duci cu mouse-ul peste baterie iti spune ceva de gen 0% NOT charging

in al doilea caz un bec de baterie NU FACE NIMIC **FARA** BATERIE, asta e la mintea cocosului tongue