| rem1x70 a întrebat:

Salut!
Am o problemă cu laptop-ul meu.
Am un laptop Asus ROG Strix G G531GT și astăzi m-am decis să îi curăt ventilatoarele.
Le deconectez pe fiecare în parte, îmi termin treaba cu succes și le conectez pe toate înapoi… pentru ventilatorul din poza, este nevoie să deconectez și acel cablu negru din jurul lui, ca să pot scoate ventilatorul și asta am și făcut… când încerc să îl conectez înapoi acel cablu, a făcut un mic scurt…
Din păcate, am uitat să deconectez și bateria de la placa de bază atunci când am început operațiunea, lucru care a dus la un scurt. Toată zona aceea încercuită din prima poză, se încălzește dacă bateria este conectată la placa de bază. Chiar dacă încerc să conectez mufa, laptop-ul nu mai pornește. Vă rog să nu-mi spuneți că mi s-a ars placa de bază pentru că eu cred că este imposibil acest lucru dacă laptop-ul nu funcționează.
După cum vedeți, mufa are un cod scris, dar am încercat să caut acel cod pe internet și nu găsesc nimic… pur și simplu nu pot să îmi dau seama de la ce este acel cablu… singura explicație pe care am putut să o găsesc a fost să cred că acel cablu transmite curentul către restul plăcii de bază și către sistemul de cooling. Cred și sper că sunt arse doar mufele, nu întreaga placă de bază.
Țin să menționez că laptop-ul nu mai pornește nici dacă îl conectez la cablul de alimentare. Nu se aprinde nici beculețul care indică încărcarea laptop-ului.
Voi ce credeți? Îmi puteți spune vă rog de la ce este acel fir și cam cât de gravă este situația? Credeți că se poate repara o componentă a unei plăci de bază și să nu fie schimbată întreaga placă cu una nouă?
Aș vrea răspunsuri cât mai concrete și din partea cunoscătorilor…
Vă mulțumesc mult!

Link-urile câtre poze:

https://ibb.co/7rj2VZn

https://ibb.co/nPXPMCF

https://ibb.co/x5MpvYw

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La ORICE aparat electric (inclusiv electronic), inainte de orice interventie se deconecteaza alimentarea cu curent!
In caz contrar, defectele provocate pot fi foarte costisitoare, uneori pot costa chiar si vieti!

In cazul tau: este nevoie de o placa de baza noua.
Du-ti laptop-ul la un service specializat, sa schimbe ei placa de baza!

| darrio2007 a răspuns:

S-a dus placa de baza. Este ceva elementar sa deconectezi sursa de curent cand umbli la ceva electric, electronic etc.

| RAY a răspuns:

Asa e cand te crezi expert si zgarcit, acum las ca dai pe schimbarea placi de baza

| Psksjns a răspuns:

S-a dus placa, încearcă să-l duci înapoi la garanție daca nu ai lăsat urme cand l-ai desfăcut, poate poate ai noroc (cunosc persoane care au reușit?)