| anonim_4396 a întrebat:

Salut am o problema destul de grava la PC. Azi când am venit de la școală am deschis calculatorul si spunea : CPU fan error
Cpu over voltage
Fatal error, system id heating sau ceva de genu'.
Bun i-am dat testat, dar faza e ca acuma nu mai pornește de loc.Il deschid si după o sec se închide, si apoi iara încearcă să se pornească aprox. după 1 sec.Si tot degeaba, sunt speriat, e procesorul de vina? Sau placa de baza. Tocmai acum când intrăm în vacanță se duce de râpă calculatorul. Aseară funcționa perfect, fără probleme.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"CPU fan error... sau ceva de genu'." OK, deci te duce capul sa iti pui nick PowerGaming dar habar nu ai ca CPU fan error/system overheating inseamna SA IL LASI DRAQ IN PACE SI SA IL DUCI IN SERVICE? Probabil s-a dus naibii coolerul de la procesor, dar se poate sa fie si ceva mai nasol, de exemplu sursa. Fugi cu el intr-un service si roaga-te sa fie doar coolerul.

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

I-auzi ce pretentii si la tine laughing
Pai daca stau si freaca menta toata ziua cu niste rahaturi de jocuri, tu vrei sa stie mocofanii ce e ala CPU fan error?

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Mdah, utopie. Eu unul la ce jocuri jucam la inceput am stat cu dictionarul linga mine. Pacat ca astia mici acum au si acces la net, au de toate, si o ard savant cu rahaturi gen CS - si pot sa pun pariu ca nici acolo multi habar nu au ce si cum se intimpla. tongue

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda...
Greu nene, daca ii intrebi, nici dictionare nu au, da sa le mai tina langa ei...

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

"Ce e ala dictionar? Nuj c0ae."

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing

| CPAElites a răspuns:

Curata-l de praf...Schimba coolerul si pasta termoconductoare!

| KillaNoFilla a răspuns:

Poti sa incerci sa intri in bios(f2 sau delete) si cauta ceva cu restore default settings si dai save and exit.

| SansyBoy a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Omule nu intelegi? a spus omul ca se deschide o secunda si se inchide n-are cum sa faca asta

| KillaNoFilla a răspuns (pentru SansyBoy):

Gata boss, nu am vazut partea aia.

| SansyBoy a răspuns (pentru KillaNoFilla):

K

| Pietricel a răspuns:

Posibil sa fie sursa. Dar vezi sa nu se fi bulit coolerul. Daca nu ia alta pasta termoconductoare. Daca nu service.

| xDragosel007 a răspuns:

E din cauza collerul-ui si ca trebuie sa il schimbi.