| D4NY1996 a întrebat:

Salut am o problema grava, aseara am intalat ubuntu de pe un stick bootabil iar la instalare mi-a sters windows-ul iar la unitatea care se numea Acer acum se numeste 495GB volume. cum pot sa rezolv asta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sterge partitia mai intai si faci o partitie de 70 Gb (mai corect 71680 Mb pentru ca el lucreaza in megabiti) si restul imparti cum vrei. Pe partitia mica instalezi Windowsul si apoi Ubuntu in dual boot.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar reinstaland Windows-ul. Trebuia sa bagi Ubuntu prin dual boot. Tu l-ai instalat prin stergerea HDD-ului. Denumirea volumului (HDD) nu conteaza. Explicatii privind dual boot-ul: http://ubuntu.ro/participa/documentatie/instalare/dual-boot/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai tu stii cum ai instalat acel ubuntu, probabil ai ras partitia cu windows iar acum trebuie reinstalat.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Ai gresit instalarea, singura solutie e reinstalarea win, fii atent la alegerea si formaterea partitiilor.

| D4NY1996 explică (pentru Salontanul):

Cand vreau sa instalez windows-ul imi apare eroarea ca windows-ul trebuie instalat intro partitie ntfs.

| D4NY1996 explică:

(Rezolvat)

| D4NY1996 explică (pentru Salontanul):

Am formatat partitia din gts(cred ca asa se numea) in ntfs prin comander, asa am reusit sa intalez windows.