| zilog a întrebat:

Am un Ubuntu pe laptop si tot incerc sa fac un stick bootabil cu windows 7.
Eu am incercat cu unetbutin si il face dar nu booteaza.
Voi ce utilitare folositi in acest sens?

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu daca merge cu Windows 7, in orice caz eu pentru Windows 10 formatez stickul cu FAT32 si dau pe stick:

7z x /path/win10.iso

| doctorandus a răspuns:

Https://www.techsupportall.com/......installer/

Metoda nr. 4.

@Zuzu1991: Prostu' daca nu e si fudul, parca nu e prost destul.

| Zuzu1991 a răspuns:

Rufus https://rufus.ie/
nu stiu nici un alt utilitar care sa fie la fel de bun... NICI MACAR VAG, insa, imi pare rau, iti trebuie windows
iar, cand e vorba de Linux, numele jocului este: "hai sa le-o tragem utilizatorilor, ca doar e open-source" angry
si te rog sa ma crezi ca asta e experienta mea personala, foarte, FOARTE RODATA (adica nu am vazut asta odata, ci de jdemiii de ori angry )

| doctorandus a răspuns (pentru Zuzu1991):

/mnt/stick$ 7z x /path/win10.iso

| Zuzu1991 a răspuns (pentru doctorandus):

POATE ai dezarhivat iso-ul de win10... spun poate ca nu sunt sigur
ORICUM E DEGEABA, pentru ca poti sa montezi iso, nu trebuie neaparat sa bagi 7z in el
si... ORICUM E DEGEABA, l-ai dezarhivat, D'AIA NU MAI PLOUA, apoi trebuie sa faci stick bootabil
ADICA, TREBUIE sa extragi fisirele de boot din iso (care 7z NU o face, ci un program de windows cum ar fi UltraISO, pe linux nu stiu nici unul) apoi sa le pui in mod boot-abil pe stick, iar nu stiu cum pe Lunix... etc.

deci, te-ai scos, mi-ai dat peste nas cu 7z si cam atat tongue

PS rufus face tot ce am scris mai sus fara nici o problema, OARECARE!

| doctorandus a răspuns (pentru Zuzu1991):

Rufus pe Linux? Nu-ti trebuie Rufus. Formatare stick cu FAT32 si extragi in radacina lui tot ce are ISO-ul pe el. La mine asta e treaba de rutina. Bine, cu Windows 10, Windows 7 nu mai folosesc de mult.

| doctorandus a răspuns (pentru Zuzu1991):

A, da, am uitat sa adaug: bootezi cu UEFI.

Pentru asta stickul trebuie partitionat GPT cu o partitie de FAT32.

| zilog explică (pentru doctorandus):

Nu am gasit RFUS pentru ubuntu

| Zuzu1991 a răspuns (pentru doctorandus):

NU ai citit deloc partea de "bootare"
TREBUIE sa extragi fisierele de boot, inainte de orice altceva, si... 7z sau mount -t iso9660 asa cum se monteaza de obicei un cd in linux, NU O SA TE AJUTE
da, stiu, e un rahat amarat, am muncit 7h cu un coleg ca sa bootez Linux cu tftpd pe un server aflat la dracu' in praznic si la care aveam acces la consola... si, saracul de coleg era sa isi bage piciorul si sa in RAHAT demisioneze, pana eu nu am refacut initrd.gz cu TOATE driverele si apoi a mers (daca nu mergea si eu demisionam, mve cu foarte mult respect la job de rahat... AMARAT)
iar chestia asta e ABSOLUT acelasi lucru... RILI!

| doctorandus a răspuns (pentru Zuzu1991):

Lol... are kitul de instalat Windows initrd.gz cum am eu menstruatie.

Asta cu 7z am facut-o de zeci de ori, fie pe stick USB, fie pe partitie FAT32 de pe SSD. Deci stiu ca merge si stiu asta de pe mai multe calculatoare. UEFI stie sa booteze doar in baza fisierelor respective. Si nu m-am complicat cu TFTP.

| doctorandus a răspuns (pentru Zuzu1991):

A da, nu merge doar cu Windows 10, merge si cu Windows 11.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru doctorandus):

Dap, si TRE' sa dai la manivela la windows 11
https://www.youtube.com/watch?v=Ws9A863i7jQ
=))

| doctorandus a răspuns (pentru Zuzu1991):

Iar DVD-ul de instalat Windows 7 sau 10 e in format UDF si nu-l poti conecta cu mount -t iso9660.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru doctorandus):

Pe bune?!? ai incercat si nu a mers?!?
screenshot sa te cred big grin

| Zuzu1991 a răspuns (pentru doctorandus):

"mount -t udf"
"respect"
eu am scris mount -t iso9660 NU -t udf
insa te rog, rezolva problema, fa un stick bootabil windows from linux cu mount, daca reusesti o sa iti dau "respect" pana SUS DE TOT
insa in practica... NUUUU TE CRED
PUNCT!

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

DUDE, incepi sa ma calci pe nervi, pentru ca bati campii SERIOS
sincer, SYKTYR CU MATA, am spus "rufus" de la inceput, si acum vii si imi zici tot rufus
hai SYKTYR cu MATA!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, cata prostie: ti-am zis sa citesti sub "The hard way".

| oSutaUnspe a răspuns:

Deschide terminalul si scrie:
(Iti trebuie drept de root, asa ca va trebui sa-ti scrii parola cand ti-o cere)
___________
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install woeusb
sudo add-apt-repository --remove ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
___________
Pentru a deschide programul, scrie in terminal: woeusbgui

! Inainte de a face stick-ul bootabil, va trebui sa-l formatezi cu GParted!

Dupa ce ai facut asta, deschizi programul, alegi path-ul ISO-ului si mai jos stick-ul tau, este sub Target Device, de obicei este sub /sdb insa iti dai seama ca e stick dupa capacitate, in final, apesi Install si astepti pana iti face stick-ul bootabil, bafta.

| zilog explică (pentru oSutaUnspe):

Sudo apt install git p7zip-full python3-pip python3-wxgtk4.0 grub2-common grub-pc-bin