| DoBrOOO2001 a întrebat:

Salut, am o problema la pc, eu il aveam setat sa se stinga in 3 ore si azi dimineata l.am gasit aprins cu tastatura si mouse-ul stinse si nu merg. Am incercat sa schimbi slot-urile. Nimic. Si in bios merg ambele doar cand aprind windows-ul se sting

Răspuns Câştigător
| seularts a răspuns:

Au crapat driverele pentru dispozitivele periferice. Reinstal de windows rezolva tot!

| DoBrOOO2001 explică (pentru seularts):

Ok am sa incerc mersi mult. Ai vreo recomandare ca data viitoare sa nu se mai intample?

| seularts a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Daca iti permite spatiul, poti sa iti faci un Restore Image dupa instalare. Si daca iar va crapa, pur si simplu urmezi pasii de reinstall dar apoi o sa ai undeva advanced options under poti face restore la imaginea respectiva si iti reface windows-ul de la zero. Personal ti-as recomanda sa instalezi linux pentru ca e mult mai eficient decat windowsul si rar vei avea probleme acolo!

| DoBrOOO2001 explică (pentru seularts):

Pai si linux este bun pentru gaming gen gta 5 si chesti?

| seularts a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Exista si versiuni pentru gaming, insa poti sa iti instalezi un emulator precum virtualbox si sa rulezi un windows prin windows pentru jocuri.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Nu. Nu merita gaming pe linux. Nici sa nu te gandesti. Unele jocuri pe linux pot merge varza. Si altele de 10 ori mai bine decat pe windows. Totusi, nu merita sa te chinui cu linux. Daca nu ai cunostinte prea mari in domeniul calculatoarelor, nu merita. Poti, cum au zis altii, cu virtualbox. Totusi, incerci sa rulezi un sistem de operare in altul: procesorul va munci mult mai mult, rami vor fi mai mereu ocupati, hardul si el, avand in vedere ca rami is full atunci va accesa partitia de swap, care, daca nu e minim pe un ssd, va incetini drastic performantele. Daca nu ai un calculator cu un i5 minim si o placa video minim 1050, daca se poate versiunea TI, nu incerca, nu merita! Te chinui mult cu o gramada de comenzi, strici ceva, stai si cauti ore in sir pe internet, etc.

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ce oameni - le zici ca nu-ti merge mouse si keyboard si-ti zic sa reinstalezi Windows sau sa-ti instalezi Linux. Ca si cum ai zice ca nu ti se mai aprind farurile la masina si ti-ar spune sa-ti schimbi masina sau si mai tare sa iti iei motocicleta.

Ai incercat sa pornesti in Safe Mode?
Sunt pe USB sau PS/2 (daca-s PS/2 degeaba schimbi sloturi)?
Poti sa faci rost de alt mouse/keyboard pe "invers" (daca tu le ai pe PS/2 alea sa fie pe USB si invers)?
Daca poti intra in Safe Mode (cu alte tale sau altele) sa incerci sa dai din Device Manager Remove la orice e mouse sau keyboard, dai inchidere si apoi pornesti - s-ar putea asa sa il "fortezi" sa re-detecteze corect.

Sunt multe de incercat pana la re-instalare de Windows. Linux este un sistem de operare excelent (la fel si Windows) dar nu un mouse si o tastatura nefunctionale sunt motivul pentru a-l instala.