| Valbfv a întrebat:

Salut.
Am o problema la pc-ul meu.
Cand il aprind, se aprind toate luminile/ventilatoarele/hddul/.
Dar nu se aude nici un beep si nu am imagine pe monitor.
Placa video este buna si testata la altul
Credeti ca o fi 1 ram ars?
Sa nu stiu, Dau funda plz

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Aproape orcare componenta poate face asemenea "simptoma", chiar daca nu face perfect contact.
La pornirea calculatorului se face auto-testarea sistemului, dupa care incep afisarile pe ecran.
Daca testarea esueaza, atunci (dar nu la toate) defectele sunt semnalizate prin coduri sonore (beep-uri), care indica natura defectului.

In primul rand asigura-te ca are conectat un difuzor sau beep-er care sa faca "beep"! happy
Daca nu se aud nici coduri de "beep", uri, atunci trebuie deconectate toate componenele de la placa de baza, astfel incat sa ramana doar procesorul si memoriile RAM, eventual si o placa video simplu PCI, daca nu ai placa video onboard. Daca nici asa nu porneste, atunci ai problema cu placa de baza sau procesorul, eventual sursade alimentare. Aceste defecte insa facobiectul unei investigatii la nivel de service.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Trebuie să iei la mână fiecare componentă "amovibilă" și să încerci boot-area fără acel dispozitiv. Adică scoți memoria ram (pui alta și reincerci) și dacă face la fel, treci la alt dispozitiv și tot așa, până depistezi hiba.

| RAY a răspuns:

Daca e ars clar ala e de vina

| BobocelMihai a răspuns:

Posibil. Daca ai 2 placute lasa una. se poate sa fie una arsa. Probeazale pe rand in fiecare slot. inainte de toate si dupa scoate bateria din el. scoti de fiecare data bateria cand introduci placuta de rami

| Valbfv explică (pentru BobocelMihai):

Am rezolvat
Sursa era vinovata multumesc