| Cucuriguuu a întrebat:

Am o problema referitoare la conexiunea la internet cred.Rezumata ar fi simpla:nu imi merge internetul prin router-ul wifi si nici prin cablu conectat direct la PC.

Chestia ar fi ca am remarcat umatorul lucru:pana acum cand conectam firul la routerul wireless imi ramanea un bec aprins langa simbolul wifi si butonul start/stop (deci ele raman aprinse permanent cand router-ul este in priza) si cum spuneam imi amnea un bec aprins pentru internet (avand ca simbol acel globulet specific) iar cand aveam net el clipea incontinuu, iar cand nu ramanea aprins.

De o vreme insa (mai exact de cand nu am net) am remarcat ca el se aprinde si se stinge apoi la cateva secunde bune...

Am incercat sa vad cum face la PC (pentru ca si aici odata conmectat firul aveam un bec care ramanea aprins pe placa de retea si imi arata ca firul e conectat) si face acelasi lucru....adica nu mai ramane aprins si clipeste din cand in cand.

Totusi de la ce ar putea fi? De la firul propriu-zis sau de la conexiune? Si ce as putea face?

3 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Scoate ruteru din priza lasa-l cateva minute pune-l la loc si va merge

| DrTerrible a răspuns:

Incearca sa resetezi wirelessul ( are un buton mic in spate sau daca nu are buton are un cerc unde trebuie sa bagi varful la un ac sau altceva ascutit si sa il ti cateva secunde pana se reseteaza a doua varianta ar fi sa intri pe ip wirelessului care poate fi unul dintre urmatoarele: (198.162.1.1; 198.162.0.1; 192.168.10.1) Daca nici asa nu rezolvi te sfatuiesc sa suni la firma de la care ai internetul si sa le comunici problema ei sigur o vor rezolva. Succes!

| TheLittleCurious a răspuns:

Vrei sa zici ca nu iti merge pe Router? Sau si pe direct adica direct cablul bagat in placa de retea?
Daca ai problema doar cu routerul ar trebui reconfigurat, resetat cu niste setari de pe contract(daca esti la rds digi).
Daca nu iti merge nici pe direct atunci ar trebui sa suni la compania de la care ai net si sa vina sa vada ce are.
Posibil sa fie si o problema pe retea.