Întrebare recomandată | Manciu_Emil_1976 a întrebat:

Am o tastatură wireless și nu știu cum să folosesc tastele care au simboluri (și cifre ) albastre. Nu am manual și nici tutorial nu găsesc. https://m.emag.ro/......D1NYR7BBM/

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

DECI, in stanga jos intre ctrl si winkey ai o tasta albastra pe care scrie FN si nimic altceva
aia nu e activa DECAT cat timp e apasata (deci nu poti sa o "activezi" permanent)
iar cat timp o tii apasata, toate tastele care au ceva albastru pe ele vor face acel albastru in loc sa faca ce faceau de obicei

multumit de raspuns? tongue

LE se pare ca ma insel, de fapt POTI sa o activezi permanent, cel putin tastele cu albastru care fac pe numeric keypad, si anume daca apesi FN+F10 pe care scrie NumLock, atunci o sa activezi NumLock, deci daca incep sa apara numere in loc de caractere, apasa FN+F10 si dezactivezi NumLock-ul

| Manciu_Emil_1976 explică (pentru Bizon95):

Mulțumesc! Da, acum merge (FN+NumLoc) și pot tasta orice literă, înainte se tastau simbolurile albastre la acele taste.

| Bizon95 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Cu placerewinking

| Manciu_Emil_1976 explică (pentru Bizon95):

Dacă nu precizai NumLock, nu reușeam, pentru că la F10 scrie Scroll Lock.

| Bizon95 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Ah, posibil, m-am uitat pe link-ul tau de eMAG si e destul de sters ce scrie exact pe tasta, asa ca mai mult am ghicit!

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde cum e tastatura, de exemplu eu am o tastă fn pe care apăs pe ea + tasta de care am nevoie.

| adryang78 a răspuns:

În stânga jos ai o tastă inscripționată cu albastru, pe care scrie Fn.
Când o apeși poți folosi tastele inscripționate cu albastru.

| Manciu_Emil_1976 explică (pentru adryang78):

Aș prefera să dezactivez (închid) FN, pentru că mă cam încurcă, tastându-se altceva, la acele taste

| adryang78 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Nu poți face asta. N-ai decât să fii atent să n-o activezi.