| redhead13 a întrebat:

Am primit astazi un smartphone. (Samsung Chat B5330)
Am citit pe net cate ceva despre Android etc insa nu stiu, sunt siteuri recomandate pentru descarcarea aplicatiilor? Se poate virusa telefonul?
Si totusi, imi mai puteti spune si alte lucruri de stiut despre acesta?
Multumesc.

7 răspunsuri:
| luma a răspuns:

Daca are android nu are si market sau app center sau ceva asemanator?

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns:

Nu exista virusi pentru Android, exista doar malware si spyware. Si mai ales unele aplicatii au niste permisiuni:
1. Accesarea contactelor
2. Apeluri telefonice
3. Acces nelimitat la internet
4. Acces la cardurile de credit care le folosesti la plati online de pe telefon.
De fiecare data cand instalezi ceva, fii foarte atenta. Mereu cand instalezi un joc sau o aplicatie, acolo undeva iti va aparea permisiunile ei.
Bafta cu noul smartphone!

| GheorghiuNarcis2000 a răspuns:

Descarca aplicati de pe App Store sau Mob.org(sunt cele mai sigure)si normal ca se poate virusa telefonul pentru ca e cu sistem de operare. Inca un lucru, daca iti pui deblocare prin forme, sa n-o gresesti de mai multe ori ca trebuie sa restartezi total androidu si pierzi tot din el(la fel si la virusi). happywinking

| snzpaul a răspuns (pentru GheorghiuNarcis2000):

Tu vorbești să te aflii în treabă?
App Store e pentru i.O.S (iPhone).

1. Nu există viruși în materie de telefoane.
2. Cele mai bune sunt Google Play & Market - speciale pentru Android.

Îți recomand să nu downloadezi aplicații de pe site-uri, deoarece chit că virușii nu există, sunt aplicații care pot îngreuna rularea telefonului.

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns (pentru GheorghiuNarcis2000):

Prin "resetezi total androidu" vrei sa spui " WIPE DATA RESET"

| cpp a răspuns:

Buna,

In primul rand eu recomand ca jocurile/aplicatiile sa le descarci numai de pe google play sau play store (iti apare in meniu). Daca foloseste internetul pe telefon va fi nevoie sa il opresti dupa fiecare folosire astfel telefonul iti va ramane in permanenta conectat si iti va consuma mb pe urma creditul sau daca esti pe abonament va face cost (de la 2/3 euro pana la peste 100 de euro lejer).Cum iti dai seama daca telefonul este conectat la net? Pai langa semnal iti apare un H/3G/G cu doua sageti, daca iti apar astea inseamna ca telefonul este conectat la internet.Cum il oprim? Mergi in Setari-Mai Mult-Retele Mobile iar aici vei avea Utilizare pachete de date sau Date activate, daca aici apare o bifa telefonul este conectat la internet deci va trebui sa il debifezi.Ca sa iti faci o idee ce se intampla daca nu debifezi inchipuieti ca aprinzi un bec si il lasi asa, deci va consuma in continuare.Cam astea ar fi sfaturile mele daca mai ai alte intrebar raspund cu placerehappy

| Valentin_Cornescu_1999 a răspuns:

Pe acest tip de telefon trebuie sa aiba magazin sau Google play de unde poti cumpara aplicatii jocuri!