Întrebare recomandată | Broadband a întrebat:

..am primit o reclamatie pe contul de youtube de la fullscreen inc pentru o melodie ca imi va bloca contul daca mai postez.v-ati confruntat cu asa ceva? sau doar eu..sunt o gramada pe youtube ce posteaza fara dreptul autorului si nu au patit nimic si pe mine pentru o melodie imi da reclamatie. poate sa-mi dea si amenda? happy funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt destui care s-au confruntat cu asta, le-a fost stearsa melodia, le-a fost suspendat contul sau chiar sters, etc.
Firma respectiva nu-ti poate da amenda, cel mult te poate reclama ori sa te dea in judecata si sa ceara despagubiri. Nu o s-o faca acum dar daca mai continui s-ar putea s-o faca.

38 răspunsuri:
| omide a răspuns:

Am avut si eu pb cu youtube prin urmare am migrat catre http://video.grozav.ro si nu mai am probleme de genul ala

| omide a răspuns:

Problema drepturilor de autor, nu mai exista ACTA, a fost retrasa de mult, deci foloseste alte site-uri mai putin controlate gen http://video.grozav.ro

| Broadband explică:

De postat nu o sa mai postez..am mai sters si din videoclipuri...treaba sta astfel. daca nu gasesc o melodie pe youtube si o am in pc o incarc si pe youtube.fac un clip cu niste poze si melodia pe fundal..am 2 reclamatii..inca 1 si imi sterg contul.da nu ma sperii ca imi fac altu.dar totusi pierd zeci de clipuri incarcate. sper sa nu mai primesc inca o reclamatie ca adio cont..multumesc tuturor pentru raspunsuri happy Noapte Buna!

| vali1985 a răspuns:

Incearca sa nu mai repeti figura ca vei ajunge la suspendarea contului.
Deci ai grija.

| RareşTPUro a răspuns:

Amenda nu iti poate da, si da am avut si eu situatii de genul. La 3 advertismente iti va sterge contul dar nu iti da amenda. Daca vrei sa numai ai probleme cu drepturiile de autor, trebuie sa te intelegi cu cel ce detine dreptul sau sa faci ceva creat de tine personal.

| SergiuM a răspuns:

Poate sa iti blocheze definitiv contul, la urmatoarea abatere asta patesti! cred ca e posibil sa primesti si amendawinking

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu frate, dar au drepturi de autor asupra materialului respectiv.

| ExciteMind a răspuns:

Cei care posteaza melodii in videoclipurile lor mentioneaza numele piesei si autorul ei. De aceea ei nu patesc nimic.

| YumiSukinanda a răspuns:

OO... da am mai primit si eu de astea. pai ar putea sa iti dea amenda doar daca insisti sa il postezi de mai multe ori. daca ti-au zis. pe loc trebuie sa nu il postezi happy

| RAY a răspuns:

Drepturi de autor, sterge acel video, daca mai repeti de 2 ori, adio cont

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti da amenda, stai linistit. Eu am patit asa cu o gramada de videouri si nu am patit nimic. Cel mai rau lucru care se poate intampla este sa ti se stearga contul, dar asta se intampla foarte rar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drepturi de autor, sterge acel video, daca mai repeti de 2 ori, adio cont

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stergeti contul.
Ca poate sa te dea in judecată.

| c0ton a răspuns:

Imi pare rau dar nu am cont de youtube

| Tagaso a răspuns:

Youtube,Facebook,Trilulilu,Vimeo,etc...Acta nu se mai poate.

| Florincrap a răspuns:

Ai incalcat drepturile de autor.
Acea companie te poate reclama la politia din tara respectiva, apoi politia din acel stat contacteaza Politia Romana (daca ai afisat tara). Mai poti fi dat in judecata, unde, daca pierzi procesul, platesti despagubiri+cheltuieli de judecata.

| Florincrap a răspuns:

Ai incalcat drepturile de autor. Te pot reclama sau twe pot da in judecata unde, daca pierzi procesul, platesti despaguburi+cheltuieli de judecata.

| georgedanielc a răspuns:

3 reclamatii si ti se va sterge contu...eu am patit-o de 2 orisad

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu o situatie asemanatoare, iti sterge melodia si nu patesti nimic

| alexmitzyy a răspuns:

Stergeti contul.
Ca poate sa te dea in judecată.

| Andr3y007 a răspuns:

Nu iti pot da amenda. Dar nu o mai face, te risti

| myruna2012 a răspuns:

Asta i s-a intamplat varului meu care a pus la fel si a primit odata si a sters melodia, dar apoi a facut iar si iar de vreo 2 ori si a sters mereu melodia acea si nu a mai facut.
Nu a mai primit si nu a fost dat in judecata si cred ca esti bine.
pa, pa!

| AleXu224 a răspuns:

Eu am cont de un an dar nu mam confruntat cu asta...
E ceva ciudat fiind ca e prima data cand aud de asta sad...

| eaglewatch01 a răspuns:

Seteaza contul pe personal si prieteni, nu-l mai lasa public.Am patit si eu asa ceva, am trimis un feedback si i-am lamurit pe cei in cauza, mi-au dat clipul inapoi, nici nu era vorba de incalcare a drepturilor de autor, platisem ptr.materialul postat.Am setat confidentialitatea contului si nu mai am probleme.

| Broadband explică (pentru eaglewatch01):

Cum sa-l setez personal..imi mai vad aia videoclipurile dupa? sau doar prietenii mei?

| eaglewatch01 a răspuns (pentru Broadband):

Doar prietenii sau persoanele carora le dai acceptul.Asta inseamna ca iti cunosc id sau e-mail.

| SinfulDesire a răspuns:

Daca nu ai drepturii de auto sau distributie oricarui fel de media pe youtube orice uploadezi care este facut de alte persoane poate sa iti porneasca acesta.

| iKivy a răspuns:

E posibil sa primesti o amenda daca insisti de mai multe ori.

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Buna!
Sincer,cred ca lumea asta a innebunit.Si eu am primit o reclamatie pentru un videoclip luat de la PAPAROACHVEVO...
Ai grija...

| DaLittleUK a răspuns:

Mie mi s-a intamplat... Mi-a fost frica sa nu platesc amenda. Ca na, daca am facut asa ceva "rau" laughing In fine, incearca sa nu mai faci asta ok? happy Cel mai rau te poate da in judecata. Atat. Dar nu amenda. Fundita? big grin

| mihaela997 a răspuns:

Si eu am cont dar nu m-am confruntat cu asa ceva da cred ca pot sa iti dea amenda sad