| costynel2000 a întrebat:

Salut. Am pus pe un stick usb windows 10 64 bit si cand dau restart la pc sa intru in bios..nu imi apare sticul acolo. Am incercat si cu Rufus si tot nu apare. Cum rezolv?

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate ca e dezactivat usb-ul în bios si de asta nu vede stick-ul. Se poate încerca și cu alt stick.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie citite instrucțiunile plăcii de bază.

1 USB Controllers
Enables or disables the integrated USB controller. (Default: Enabled)
Disabled will turn off all of the USB functionalities below.

2 USB Legacy Function
Allows USB keyboard to be used in MS-DOS. (Default: Enabled)

3 USB Storage Function
Determines whether to detect USB storage devices, including USB flash drives and USB hard drives
during the POST. (Default: Enabled)

| flixbuster a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna MBR, GPT, UEFI, BIOS, Secure Boot atunci ai sanse maxime sa nu faci stick-ul asa cum trebuie + sa nu iti fi configurat PC-ul asa cum trebuie.

| andreierdna91 a răspuns:

Pe langa tot ce s-a menționat ia în calcul că există posibilitatea să nu fie bun acel stick. In 10 ani de când fac instalări am întâlnit 2 stickuri care efectiv nu bootau, indiferent ce le făceam.

| Anabitta a răspuns:

Nu ai facut stick-ul bootabil cand l-ai creat

| costynel2000 explică (pentru Anabitta):

Am facut exact ca pe Youtube.m-am uitat la 10 video toate erau la fel. poate cand am facut cu rufus nu am facut ceva bine.

| Anabitta a răspuns (pentru costynel2000):

Pe pagina windows ai tool pentru creare de stick bootabil. lasa-l pe rufus. da-i o formatare la stick inainte

| Anabitta a răspuns (pentru costynel2000):

Aaa...si cand treci copia pe stick, da-i sa faca imagine ISO sau flash. asta te intreaba la un moment dat rufus sau ce folosesti tu