| Andrei2072 a întrebat:

as avea nevoie de cineva care se pricepe la calculatoare, nu stiu cum pot sa instalez windows 10 pe un pc cu ubuntu pe care tocmai azi l-am cumparat.Pana acum eu foloseam rufus ca sa pun windows pe stick dar rufus nu merge pe ubuntu si m-am chinuit toata ziua sa pun windows, m-am uitat pe toate tutorialele dar nimic n-a mers. Am incercat sa intru in bios si cum nu mergea sa bootez de pe stick nu stiu cum ajuns sa-i dau reset din fabrica si acum vad ca nici wi-fi ul nu merge ci doar net-ul prin cablu. Am incercat sa-l rezolv cu alte comenzi din terminal dar acum nu mai arata iconita pentru internet. Va rog, stiti cumva ce ar trebui sa fac? Dau funda! Ar trebui sa merg la un prieten sa pun windows-ul cu rufus?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Când faci rufus alegi opțiunea GPT - UEFI
Nu e mare filozofie.
Tind să cred că ai laptop de generație nouă si are bios uefi.
Apoi când startezi, de regula iți recunoaște automat stick.
Posibil sa nu recunoasca din prima incercare. Incerci de doua trei ori.
Probabil ca rufus nu e facut asa cum am scris.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Faci rufus tip Gpt UEFI.
Daca ai uefi bios o sa il detecteze automat.

| Andrei2072 explică (pentru gelu1970):

Poți te rog să îmi explici mai în detaliu pașii ce trebuie să îi fac?

| Andrei2072 explică (pentru gelu1970):

Am gasit pana la urma o cale, multumesc oricum poftim o funda!

| gelu1970 a răspuns (pentru Andrei2072):

Când faci rufus alegi opțiunea GPT - UEFI
Nu e mare filozofie.
Tind să cred că ai laptop de generație nouă si are bios uefi.
Apoi când startezi, de regula iți recunoaște automat stick.
Posibil sa nu recunoasca din prima incercare. Incerci de doua trei ori.
Probabil ca rufus nu e facut asa cum am scris.