| BITCorp a întrebat:

Am pus recent windows xp pe un laptop, si intampin o problema.Am incercat google chrome.firefox,IE8,Opera,. si in timpul instalarii se opreste.(pentru fiecare caz).complet.Si apare un virus MountPoints2.Cum sa instalez browser-ul si sa sterg complet virusul (se regenereaza).Sau ce metoda exista ca sa evit blocarea instalarii?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

E clar ca virusul a intrat printr-un soft instalat sau e deja in sistemul de operare, daca l-ai pus preconfigurat, si nu versiune standard, curata. Dupa instalare Windows, intotdeauna se pune un antivirus, pentru minima/maxima protectie. Apoi folosesti browserul preinstalat (IE, chiar daca e v7) si instalezi driverele si programele necesare de pe sursele oficiale sau de pe acele site-uri de incredere (softpedia, filehippo). Daca nu vrei sa reinstalezi sistemul, da o scanare cu Malwarebytes si vezi daca ti-a detectat si inlaturat virusul din prezent (poate gaseste si alte infectii).