| Celcedanucelcecere a întrebat:

Salut, am pus un hard la pc si vreau sa pun windows-ul pe el (w Vista, ca atata am pe cd). dau sa-l instalez si can ajunge la "where do you want to install Windows?" imi apare "Name: Disk 0 unallocated space total size: 37.3 GB free space: 37.3 GB type: Extended", il selectez, dau Next, si imi da eroarea "Windows is unable to find a system volume that meets its criteria for installation" va rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Pfff. uitate in BIOS si da ca master Hardul nou... apoi incearca sa-l formatezi si partitioneziwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil, el a fost Linux, asa ca ar trebui sa formatezi acea partitie si sa ii schimbi formatul in NTFS sau FAT/FAT32, pentru ca windowsul nu stie de format de tip extended nefiindu-i specific, ai putea sa faci acest lucru eventual cu un cd bootabil XP sau eventual cu Hiren.

| IulianP a răspuns:

Trebuie partitionat. Trebuie sa creezi o partitie atunci cand vrei sa instalezi OS-ul; optiunea o ai chiar in timpul instalarii.