| WizzArd3344 a întrebat:

Salut! Am reinstalat Windows 10 și nu am net pe calculator. Wifi pe telefon / televizor merge. Pe PC îmi spune "Rețea neidentificata"

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum sa meargă fara driver de retea

| NLS a răspuns:

1) Nu ai specificat ce fel de net doresti pe PC.
Ethernet (prin cablu) sau WiFi?

2) in caz ca doresti a doua varianta, PC-ul tau are placa de retea WiFi?

3) Ai instalat driverul placii video aferente? (Ethenet sau WiFi?)
Il gasesti pe pagina placii de baza, la rubrica Support de obicei.
(cauta pe google producatorul +modelul exact al placii de baza, si identifica sa fie numele placii tale)

| WizzArd3344 explică (pentru NLS):

1) Prin cablu.
3) NU, însă de câte ori am instalat Windows nu a trebuit driver.

| gabicoo a răspuns (pentru WizzArd3344):

Pentru internet prin cablu trebuie sa introduci in PC username-ul si password-ul date de furnizorul tau de internet! Le gasesti pe hartia primita de la baietii de la cablu in momentul in care ti-au instalat internetul!

| NLS a răspuns (pentru WizzArd3344):

Stiu, nici la mine pe Windows 8 si 10 (si 11) nu e nevoie de driver, are el in baza de date tot ce trebuie, pentru toate placile existente pe piata.

Verifica insa in Device Manager daca e instalata placa Ethernet (!)
Daca nu e, apare un triunghi galben de atentionare langa ea.

https://i.imgur.com/V0o2nYU.png

In acest caz cauta si instaleaza driverul, de pe site-ul producatorului.
Daca imi spui numele exact al placii, ti-l pot cauta eu.

######
"Ethernet" nu are o configurație IP valida "

daca ai incercat sa restartezi modemul si nu s-a schimbat nimic,
verifica daca e instalat si actualizat driverul, cum ti-am spus mai sus (inclusiv din Device Manager poti face actualizarea, daca e deja instalat).

######
Si inca ceva ce ai putea face:
reseteaza stiva TCP/IP:

1) deconectezi cablul de retea din PC si din modem/router

2) deschide o fereastra CMD cu drepturi de administrator (cauti CMD in fereastra de cautare, dar nu il deschizi direct, ci dai click dreapta pe pictograma si alegi Run as Administrator)

tastezi:
netsh int ip reset
apoi apesi ENTER
(sau netsh winsock reset si apoi ENTER)

3) repornesti PC-ul, si apoi reconectezi cablul la el si la modem/router

######
Verifica daca ai setarile in acest mod (nu doar la cea cu Version 4, ci si acolo unde vezi Version 6)

https://i.imgur.com/4DuyjsO.png

| WizzArd3344 explică (pentru NLS):

Sunt șanse sa se fi dus placa de rețea. Bănuiesc ca de la Windows este, lipsesc multe, nu mai am opțiunea de repaus, nu merge rezoluția maxima

| WizzArd3344 explică (pentru WizzArd3344):

Sunt sa se sa se fi dus placa de rețea?*

| WizzArd3344 explică (pentru WizzArd3344):

Sanse*. Am întrat aseară la device manager și nu îmi apărea semnul exclamării la nimic, arata ca în poza atasata de către tine

Răspuns utilizator avertizat
| DonMoldo a răspuns:

Pai baga cablu de net in pc, si conecteaza-te la wifi cu parola.

| WizzArd3344 explică:

"Ethernet" nu are o configurație IP valida