| Daniel_Andone_1993 a întrebat:

Salut, am și eu o carcasa njoy vanguard cu sursa njoy Titan 600w și aș dori sa schimb ventilatoarele, ma poate ajuta cineva cu niște ventilatoare compatibile cu acestea?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Carcasele sunt proiectate impreuna cu ventilatoarele, pentru a obtine un flux de aer de racire cat mai bun.
Schimband ventilatoarele cu altii, de alti parametrii, probabil va rezulta performanta mai redusa de racire.

In concluzie: schimba ventilatoarele doar daca sunt defecte si cu parametrii identici cu cele originale!

| Daniel_Andone_1993 explică (pentru Bula):

2 din 6 sunt cam zgomotase fata de celelalte 4, iar unu din cele doua nu se mai rotește la fel ca celelalte

| Bula a răspuns (pentru Daniel_Andone_1993):

Le schimbi pe cele cu probleme cu alte ventilatoare, cu marime si parametrii identice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

In principiu ai dreptate, dar daca e o carcasa low-cost ca a lui, niste ventilatoare mai bune cu siguranta nu vor face rau.
@Daniel: Vezi sa fie aceeasi marime. In cazul tau, cele instalate pe carcasa sunt toate de 12 cm. Moftul cu RGB restringe un pic paleta de optiuni, din pacate, insa totusi exista venturi bune - cu un pret superior versiunilor non-LED datorita iluminarii, din pacate. In functie de buget, here you go - alege-ti: https://www.pcgarage.ro/......e-led-rgb/

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am patit cu carcasa ne-dotata cu ventilatoare (au fost doar locurile pentru ele) ca cineva a montat ventilator in fiecare locas, dar temperatura carcasei nu a scazut (dimpotriva, a crescut).
Explicatia a fost problema cu turbulentele de aer false, create in carcasa.

La mai multe ventilatoare, totdeauna trebuie verificat fluxul aerului!

| Daniel_Andone_1993 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc frumos, am sa țin cont de sfaturi, de dimensiuni și de flux aveam idee, dar cum vreau eu cu RGB ma gândeam sa nu întâmpin probleme cu ele, de exemplu sa le montez și sa nu funcționeaze ledurile RGB și tot asa sau sa am nevoie de mufe sau altceva la ele, de asta am cerut sfaturi

| NLS a răspuns:

Nu știu cu ce te încălzesc ventilatoarele cu luminițe, dar în fine.
Fratele meu și a făcut anul trecut un sistem de 4800euro și NU și a pus ventilatoare RGB.
O tastatura cu lumini, te ajuta sa tastezi mai bine în condiții de lumina scăzută sau noaptea, ventilatoare care au lumina dar sunt gălăgioase, și mișcă puțin aer, nu te ajuta cu nimic.
El a optat pentru Noctua, cele cu presiune 2.8, ideale pentru radiatoare.
Pentru carcasa merge orice e peste 1- 1.5. (in funcție de procesor, și sensibilitatea ta auditiva)

| Daniel_Andone_1993 explică:

Specific, sa ma ajute cu o idee și sa fie rgb