| Marinescu_Teo_1999 a întrebat:

Salut, doresc sa fac un upgrade la PC. Vreau sa imi cumpar un procesor nou, si ceea ce vreau sa am in vedere este BIOS-ul. Am o placa de baza ASUS P5KPL,si din cate am inteles trebuie sa schimb BIOS-ul sau sa ii dau update. Este adevarat? Chiar trebuie sa dau update la BIOS?

Răspuns Câştigător
| ion1731 a răspuns:

Daca dai asa intrebare inseamna ca nu ai nivel destul de avansat in domeniul IT-si nu nu-ti trebuie, daca calculatorul functioneaza normal nu te baga unde nu cunosti. Pune-ti intrebarea : ce o sa-ti deie tie ca vei face update la bios?
se spune ca viteza mai mare de incarcare a sistemului de operare de pe pc. Am facut eu update, nu am observat nici o inbunatatire. sfatul meu : NU risca inzadar.

3 răspunsuri:
| Marinescu_Teo_1999 explică:

Daca vreau sa fac upgrade e neaparat necesar update la bios? Adica se poate intampla sa nu fie compatibil biosul cu procesorul?

| blackwasp a răspuns:

Http://www.asus.com/Motherboards/P5KPL/HelpDesk_cpu/

Update am facut cu softul de pe cd-ul placii de baza, din windows, nu dureaza mai mult de 3 minute, daca nu cade curentul nu prea sunt alte riscuri.