| cll4u a întrebat:

SALUT, am si eu o intrebare care ma macina de ceva vreme, mai exact de cand m-am decis sa dau la facultatea de arta, ramura foto/video. Nu o mai lungesc, vreau sa`mi cumpar un dlsr si a`si avea de ales intre un NIKON D300 (care il pot lua la un pret foarte convenabil fata de cel original, pentru ca altfel nu m-asi fi gandit la el dar vazand ca face parte din gama profesionale m-ar bate gandul) sau, dupa mai multe intrebari puse unor persoane care se mai ocupa cu asa ceva, m-am decis la un CANON EOS 550D pe care ar trebui sa il cumpar din magazin... nu vreau un eos 1100d si nici un Nikon d3100 deoarece as vrea un body bun de la inceput, nu sa-l schimb dupa 1 an deci in concluzie, intrebarea mea este ce sa aleg dintre NIKON D300 si CANON EOS 550D!?!?!? mi-ar placea sa va motivati parerea! multumesc fromos!

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Cu siguranta un D300 daca stii de unde il iei si daca are sub 100.000 de cadre. Daca are si garantie e ideal.

E un aparat semi-pro, in format dx (deci nu o sa ai mari costuri pentru obiective), are motor af in body (compatibil cu toate obiectivele AF, nu doar AF-S ca D3100 de exemplu).

Canon 550D e un entry-level, la nivelul unui D3100 sau poate putin peste, dar nimic spectaculos ca sa-si merite banii.

Pentru cineva in domeniu, as recomanda pentru inceput ceva totusi in format DX, dar nu cele din primele serii, motiv pentru care eu as alege (fie ele chiar si sh) intre un D300, D300s sau D7000. Numai din utilizare si dupa cateva upgrade-uri o sa poti sesiza diferenta (update-uri care te costa bani multi si e pacat - iti spun ca asa am inceput si eu). laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai alege intre mama si tata! :)) Pentru ca ambele aparate sunt bune, ambele vin de la firme cu renume.
Iata niste site-uri cu cele doua comparate:

http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_550D-vs-Nikon_D300

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=876329

Si eu cred ca mai bine ramai cu Nikon. In fond, e Nikon, si asta spune tot.

| cll4u explică (pentru anonim_4396):

Aici este nelamurirea mea, unii spun CANON (majoritatea profesionistilor folosesc CANON) iar altii spun, NIKON! chiar daca in viata mea am umblat doar pe un eos 1100d, din ce am citit pe net ma atrage mai mult nikonul...dar vreau sa stiu care e chestia cu NIKON ( si asta spune tot)

| cll4u explică:

De ce NIKON si nu CANON sau de ce CANON si nu NIKON? big grin

| IPPetrisor a răspuns (pentru cll4u):

Stii care a fost raspunsul pe care l-am primit eu la intrebarea asta?
Ar exista o diferenta de reproducere a culorilor intre Nikon si Canon. Depinde si de gusturi aici.
In timp ce Nikonul are niste culori mai stralucitoare (mai sa-ti ia ochii), dar mie mi se pare ca supraexpune putin, Canon-ul are niste culori mai laptoase, mai calde, putin mai de peisaj.
Acum, totul depinde de gusturi, zic eu...