| Winty a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Care sunt setarile necesare ce trebuiesc facute astfel incat continutul audio redat pe PC sa se auda atat la boxe, cat si la combina conectata prin cablu auxiliar. Daca puteti eventual sa precizati si in ce tip de mufa jack trebuie conectata combina, as fi foarte recunoscator.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

- Daca ai boxe incorporate in cutie, atunci acestia se vor decupla electric cand introduci mufa jack la iesire.
- Daca ai doua iesiri de sunet, atunci unul poti folosi pentru combina (Line out)
- Daca boxele nu sunt incorporate in carcasa PC-ului, ci sunt conectate prin mufa, atunci este suficient sa-ti cumperi un adaptor (spliter) cu 1 mufa jack (3.5mm) TATA + 2 mufe jack MAMA. In acest caz, mufa tata o introduci in placa de sunet, iar in cele doua mufe mama introduci boxele actuale, respectiv combina.
Exemplu: https://www.emag.ro/....../D30Z7SBBM

La combina, semnalul se introduce in intrarea Aux sau Line In, unde se aude suficient de tare, dar nu este distorsionat sunetul la volumul dat mic.

| Winty explică (pentru Bula):

Boxele sunt conectate în mufă verde (cum e și normal), iar combina în Line In, combina nefuncționand.

| Bula a răspuns (pentru Winty):

Line in inseamna INTRARE Linie.
Tu trebuie sa conectezi combina pe IESIRE, deci la mufa verde.

Iti bagi un adaptor cum am aratat in mufa verde, iar mufa boxelor si ceea de la combina le bagi in adaptor.

E atat de simplu... happy

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Fara un dac extern se va auzi slabut.
Eu am conectat pe usb un dac extern si din el intru in amplificator.
Daca ma leg direct in audio out din computer se aude jalnic.Chiar si pe dispozitive mac tot aiurea se aude.

| BobocelMihai a răspuns:

La pc mufa verde este iesirea pentru boxe. Mufa abastra este pentru intrare... iar mufa roz este pentru microfon. dar in panou de control se pot seta toate pentru iesiri adica sa poti conecta mai multe boxe