| Mihailinformaticianul a întrebat:

cum sa bag wifi la un desktop pc (explicati-mi ca la n00bi) asta fara sa il conectez cu cablul de net.
Pur si simplu explicati-mi cum se face cu adaptoarele alea.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua posibilitati:
1. Folosesti o unitate Wi-Fi pe USB (e ca un stick de memorie) cu cablu de prelungire USB
2. Folosesti o placa de extensie Wi-Fi pe slot PCI, cu antena demontabila + antena exterioara
Pentru ambele variante trebuie sa instalezi driverele date de fabricant

| Snak1998 a răspuns:

Pai trebuie sa te duci sa iti cumperi un adaptor wifi prin usb, si odata conectat va fi disponibila optiunea de wifi in coltul dreapta jos. Acolo simplu iti selectezi reteaua ta, bagi parola, si in principiu cam asta e. In cazul extrem in care nu reusesti, adaptorul are sigur instructiuni.

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru Snak1998):

Ai uitat sa pomenesti de instalarea driver-ului.winking